Zwiedzanie browaru w Cieszynie – jedyny w swoim rodzaju

Posted by

Browar zamkowy w Cieszynie – autentyczny i jedyny w swoim rodzaju

Od blisko dwóch wieków browar zamkowy w Cieszynie kontynuuje piwowarskie tradycje regionu w niemal nie zmienionej formie. To tutaj piwo warzone jest starodawnymi metodami, a maszyny, których się używa pamiętają czasy arcyksięcia cieszyńskiego – Karola Ludwika Habsburga i jego syna Albrechta Fryderyka. Browar zamkowy to jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny, gdzie można ZOBACZYĆ (na własne oczy :)) cały proces warzenia piwa. Zwiedzanie browaru w Cieszynie – dla nas to pozycja obowiązkowa w cyklu #SlaskieJestPiekne, powinna być też taka dla każdego, kto odwiedza Cieszyn. 🙂

Każdy bochenek chleba to tragiczna historia ziarna, które mogło być piwem

zwiedzanie browaru w Cieszynie

zwiedzanie browaru w Cieszynie

Tunel, który kiedyś służył za lodówkę. Wielkie bloki lodu, utrzymywały tutaj temperaturę w granicach 0. W tamtych czasach lodziarz – to był jeden z bardziej pożądanych zawodów!

zwiedzanie browaru w Cieszynie

Krótka historia browarnictwa

Sam browar powstał dopiero w latach 40-tych XIX wieku, ale tradycje warzenia piwa na terenie Cieszyna sięgają X wieku. Już wtedy miejscowa ludność produkowała złocisty trunek, głównie ze względu na jego wartości odżywcze. Bardziej zorganizowana produkcja pojawiła się dopiero 300 lat później, kiedy to Cieszyn uzyskał monopol i prawo do wyszynku piwa w obrębie jednej mili od miejskich murów.

zwiedzanie browaru w Cieszyniezwiedzanie browaru w Cieszyniezwiedzanie browaru w Cieszynie

Jednym z pierwszych gatunków cieszyńskiego piwa, produkowanych przez mieszkańców, było piwo Mastne, które zdobyło uznanie również i za granicą Polski. Jego nazwa nawiązywała do jego bogactwa i struktury – mastne, czyli pełne i mięsiste. Browar zamkowy od 2010 roku wznowił produkcję piwa Mastne, bazując recepturę na zachowanych wzmiankach o piwie z XVII wieku. Swoją drogą, jest świetne – próbowaliśmy i polecamy. 🙂

Wracając do historii cieszyńskiego browarnictwa. Początek XIX wieku to głównie przemiany gospodarcze i społeczne. Doprowadziły one do tego, że miejskie browarnictwo nie było już konkurencyjne, przede wszystkim produkowano zbyt małe ilości piwa i kiepskiej jakości. W 1801 roku Filip Lippus wystąpił do sądu ze skargą na zbyt liche piwo, produkowane przez miejskiego browarnika. Podobno na jego jakość skarżyli się nawet sami wojacy! 🙂 No i właśnie tutaj rozpoczyna się historia browaru zamkowego Habsburgów, bo jako pierwsi zaczęli myśleć o wybudowaniu browaru zamkowego. 🙂

zwiedzanie browaru w Cieszynie

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy

Browar arcyksiążęcy został wybudowany na wzgórzu zamkowym w 1846 roku. Plan jego wybudowania zlecił Karol Ludwig Habsburg, ale kamień węgielny pod jego budowę położył już jego syn – Albrecht Fryderyk, dlatego to jego uważa się za ojca browaru. Był to jeden z pierwszych browarów typu fabrycznego w Polsce. Bardzo szybko również wprowadzono w nim maszyny parowe. Piwo z arcyksiążęcego browaru błyskawicznie zyskało uznanie wśród koneserów tego napitku, zwłaszcza ceniono je w Krakowie i Lwowie.

zwiedzanie browaru w Cieszynie

Piwo w Cieszynie wytwarza się za pomocą tradycyjnych metod, do których należą również otwarte kadzie fermentacyjne.

zwiedzanie browaru w Cieszynie zwiedzanie browaru w Cieszynie

Po I wojnie światowej, browar został upaństwowiony jako Państwowe Zamkowe Zakłady Przemysłowe w Cieszynie. Podczas okupacji browar został przejęty przez Niemców. Sam zakład nie ucierpiał, ponieważ dalej produkowano w nim piwo na front dla żołnierzy niemieckich. Po II wojnie światowej, został włączony w skład Bielskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych.

Bracki Browar Zamkowy dzisiaj

Dzisiaj Bracki Browar Zamkowy wchodzi w skład Grupy Żywiec i jest jej najmniejszym browarem, w którym produkowane są głównie piwa rzemieślnicze oraz piwa dla Grupy Żywiec – piwo Porter i piwa specjalne. Funkcjonuje również jako żywe muzeum browarnictwa, które od 2017 roku jest dostępne dla turystów przez okres wakacyjny (kwiecień – wrzesień). Bracki Browar Zamkowy jest unikatowym obiektem na skalę europejską, czuć na każdym kroku jego autentyczność i prawdziwość. Osobiście – dla nas jest to numer jeden, spośród dotąd odwiedzonych, tego typu obiektów. No co tutaj więcej powiedzieć – mały browar, a Cieszyn!

zwiedzanie browaru w Cieszynie zwiedzanie browaru w Cieszynie zwiedzanie browaru w Cieszyniezwiedzanie browaru w Cieszynie

Zwiedzanie browaru w Cieszynie – informacje praktyczne

Od razu zaznaczamy, że my zwiedzaliśmy browar w czasie trwania Industriady. Wycieczki mogą się nieco lub znacząco różnić. Bardzo często podczas Industriady, zwiedzający wpuszczani się do miejsc, które standardowo są zamknięte. Dlatego wszystkim miłośników zabytków techniki zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej Industriadzie – świetna impreza – jedyna taka w Europie środkowej.

  • Zwiedzanie dla osób indywidualnych jest możliwe w okresie od 1.04.2018 do 31.08.2018. (soboty: 12:00, 14:00 i 16:00 lub niedziela: 14:00)
  • W piątek 30.03, sobotę 31.03 oraz w niedzielę 1.04 browar będzie niedostępny dla zwiedzających.
  • Cena biletu wynosi 20 PLN.
  • Czas trwania zwiedzania – ok. 1h.
  • Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość umówienia się w dowolnym terminie. Więcej informacji tutaj.

Miłośnicy piwa nie powinni również zapomnieć o Brackiej Jesieni, organizowanej właśnie przez Browar Zamkowy. W trakcie imprezy wyłanianie jest najlepsze piwo domowe, które później jest produkowane w browarze przez cały rok, jako piwo specjalne i trafia na półki w sklepach całej Polski. 🙂

zwiedzanie browaru w Cieszyniezwiedzanie browaru w Cieszynie

Szukacie fajnego noclegu w Cieszynie? Poniżej nasze propozycje. Więcej hoteli z Cieszyna, znajdziecie tutaj.

Pokoje gościnne WiP
Hotel Liburnia
Apartament cesarski
Fajny standard za przyzwoitą cenę niecały kilometr od centrum miasta. Koszt ok. 130 PLN za 2 osoby.Darmowy parking i świetne jedzenie w restauracji hotelowej. Koszt ok. 200 PLN za 2 osoby.Klimatyczny apartament z pięknym widokiem na rynek. Koszt od ok. 500 PLN za cały apartament.
Sprawdź
Sprawdź
Sprawdź

zwiedzanie browaru w Cieszynie zwiedzanie browaru w Cieszyniezwiedzanie browaru w Cieszynie

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 16

  1. Jestem z tamtych stron, choć bliżej mi do browaru w Żywcu. Po prawdzie to np. w Cieszynie robi się żywieckiego portera, a za to w Żywcu Brackie Pils (to polsko-czeskie). Tam i tam piwka są smaczne 😉 A i oba miasta piękne. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Więcej w Śląsk, Piwnym szlakiem, Browar, śląskie, #ŚląskieJestPiękne, Cieszyn
Beskid Śląski inaczej – #SlaskieJestPiekne

Zamknij