Przepisy drogowe. Jak nie zgarnąć mandatu w Italii.

Posted by

Przepisy drogowe we Włoszech

Przepisy drogowe, które obowiązują we Włoszech, niewiele różnią się od polskich, dlatego w dużej mierze nie będą one w żadnym stopniu zaskoczeniem dla podróżujących po Italii. Mimo, że sami Włosi rzadko ich przestrzegają, warto o nich pamiętać, bo mandaty w Euro mogą nieco uszczuplić wakacyjny budżet i skutecznie zepsuć humor. 🙂 Ważna informacja – jeśli już zdarzy się komuś zgarnąć mandat bezpośrednio od policji, pamiętajcie, że we Włoszech należy go zapłacić na miejscu, w przeciwnym wypadku pojazd jest zabierany na parking depozytowy do czasu uregulowania należności, dlatego zawsze warto mieć przy sobie te 100-200 euro. Taka teoria, nie sprawdzaliśmy tego na własnej skórze i mamy nadzieję, że nikomu się to nie przydarzy.

Dozwolona prędkość

 • W terenie zabudowanym można poruszać się do max. 50 km/h, poza teren zabudowanym do 90 km/h.
 • Maksymalna prędkość na drogach ekspresowych to 110 km/h, na autostradach 130 hm/h. Czasami zdarza się ograniczenie do 150 km/h, głównie na trasach z odcinkowym pomiarem prędkości.
 • Podczas niesprzyjających warunków pogodowych, zmieniają się również ograniczenia prędkości na drogach ekspresowych do 90 km/h, a na autostradach do 100 km/h.
 • Pamiętajcie, że inne zasady obowiązują kierowców ze stażem do 3 lat. Na drogach ekspresowych i autostradach takie osoby nie mogą przekroczyć 90 km/h na ekspresówkach i 100 km/h na autostradach.

Parkowanie

Zmora każdego kierowcy, zwłaszcza, jeśli wszystkie znaki są w nieznanym Ci języku, a Ty stoisz przed nimi i próbujesz zrozumieć, kiedy możesz zaparkować, a kiedy nie możesz i czy w ogóle możesz. 🙂 Włosi postanowili to nieco ułatwić i wprowadzili 4 kolory linii, którymi oznaczają miejsca parkingowe. Obowiązują w całym kraju, ale konkretne gminy mogą to dodatkowo regulować swoimi przepisami, dlatego warto też zwrócić uwagę na znaki. Parkomaty są dość popularne, raczej nie ma problemów z ich znalezieniem.

Disco orario.

 • Różowy – dla przyszłych mam i rodzin z małymi dziećmi. Słyszeliśmy opinie, że Włosi nie sprawdzają, kto parkuje na miejscach przeznaczonych dla rodzin i przyszłych mam, chociaż sami Włosi respektują tę zasadę.
 • Żółty – dla osób niepełnosprawnych i samochodów dostawczych na czas rozładunku.
 • Niebieski – to miejsca płatne (parcheggio a pagamento) zazwyczaj w godzinach od 8 do 20 – należy to jednak sprawdzić na znaku, w wielu miejscowościach turystycznych czas jest wydłużony. Opłaty dokonuje się zazwyczaj w parkometrze za konkretny czas parkowania lub kupując kartę w barze lub kiosku (tabaccheria). Bilet należy umieścić w widocznym miejscu. Co ciekawe, odwiedzając bank, informację turystyczną lub pocztę, nie musimy płacić za parking, jeśli poprosimy o niebieski dysk (disco orario), który nas zwalnia z opłaty do 2h.
 • Biały – to miejsca bezpłatne. Jeśli jakieś już znajdziesz w okresie letnim – możesz się czuć jakbyś wygrał los na loterii. Tutaj również warto zwrócić uwagę na znaki, często bowiem białe miejsca są ograniczone czasowo i znowu musimy się zgłosić po disco orario. I to są te miejsca, które motocyklistów najbardziej interesują, bo w zasadzie wszystkie parkingi dla dwóch kółek są w tym kolorze.

Tyle z teorii, prawda jest taka, że my parkowaliśmy tam, gdzie parkowali lokalesi. Wyszliśmy z założenia, że wiedzą najlepiej i póki co, żadnej niespodzianki z Włoch jeszcze nie dostaliśmy. 🙂

Przepisy drogowe we Włoszech

Co to oznacza? Że parking jest płatny od godziny 9:00 do 20:00 we wszystkie dni robocze (symbol skrzyżowanych młotków) i święta (symbol krzyża). Pamiętajcie, że sobota we Włoszech jest dniem pracującym. Źródło: http://travel-tab.blogspot.com

Zona traffico limitato – ZTL

Pewnie niejednokrotnie spotkacie się z takimi znakami we Włoszech. Oznacza to tyle, że nie możemy wjechać do historycznego centrum miasta, jeśli nie jesteśmy do tego upoważnieni. Co więcej, strefy są kontrolowane przez kamery, więc mandat przyjdzie – prędzej czy później. Na szczęście motocyklistów w większości ten zakaz nie obowiązuje, a przynajmniej tam, gdzie my byliśmy (np. Florencja, Rzym, Bolonia, Padwa). Warto jednak sprawdzić informacje na stronach urzędowych konkretnych miast.

Przepisy drogowe we Włoszech

Źródło: https://www.ilmartino.it

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi we Włoszech wynosi 0,5 promila dla kierowców ze stażem większym niż 3 lata, czyli więcej niż w Polsce, jednak dla kierowców, którzy mają prawo jazdy mniej niż 3 lata jest to 0,0 promila. Nie mniej, nie popieramy jazdy pod wpływem alkoholu jakimkolwiek pojazdem. Trzymamy się starej, dobrej zasady: piłeś – nie jedź.

Dodatkowe wyposażenie i dokumenty

Tutaj nikt nie powinien być zaskoczony, standardowo powinniśmy zabrać ze sobą:

 • Kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażera.
 • Trójkąt ostrzegawczy

Dokumenty, które musimy ze sobą zabrać to:

 • Dowód osobisty/paszport (ważny min. 3 miesiące od planowanego wjazdu do Włoch).
 • Prawo jazdy (polskie jest bezproblemowo honorowane).
 • Dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym.
 • Ubezpieczenie OC.

 

Przepisy drogowe we Włoszech

Mimo, że sami Włosi dość lekko podchodzą do przepisów drogowych, a sama ich jazda bardziej przypomina wolną amerykankę niż jakąkolwiek jazdę według zasad, to dla obcokrajowca mogą nie być aż tak bardzo wyrozumiali, co dla swoich rodaków. Przyjęło się, że południowcy nie są tak bardzo formalni jak np. Niemcy czy Austriacy i więcej wybaczają. My nie mieliśmy okazji sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości, ale warto znać przepisy drogowe, żeby nie wrócić do domu z dość kosztownym upominkiem z wakacji. 🙂

Co może Was jeszcze zainteresować?

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 9

  1. Dziękujemy za dobre słowo 🙂 Aż chce się pisać, wiedząc, że ktoś docenia nasz drobny wkład w propagowanie turystyki motocyklowej. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy w przyszłości do lektury 🙂 LwG 🙂

  1. Zorganizowana wycieczka to jednak nie to samo 🙂 Choć na pewno ma swoje plusy, jak choćby brak zmartwień o sprawy logistyczne 🙂 Ale z drugiej strony jesteśmy „uwiązani” do wycieczki, nie wyskoczymy gdzieś sami na prowincje, nie zostaniemy dzień dłużej w jakimś mieście, które nas urzekło 🙂 Polecam spróbować samemu 🙂 Naprawdę warto

 1. Właśnie podróżujemy po Włoszech w okolicach jeziora Garda. Włosi rzeczywiście zbytnio nie przejmują się przepisami ruchu drogowego, ale jazda jest spokojna i bezpieczna. Jak na razie nie mięliśmy żadnych groźnych sytuacji na drodze. „Najlepiej” jest na rondach gdzie lokalsi praktycznie nie używają kierunkowskazów. Fajny tekst i przydatny. Pozdrawiam z drogi.

  1. Dziękujemy Robercie! 🙂 My nad Gardą byliśmy w zeszłym tygodniu i przeraziła nas masa samochodów. Dojechanie do Limone było straszliwie męczące. Chociaż po części to sami sobie jesteśmy winni, bo wybraliśmy akurat środek urlopowego sezonu. 🙂 Teraz jest już lepiej? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Włochy, Italia
Padwa
Przewodnik po Padwie – co zobaczyć?

Zamknij