Winiety w Słowenii – co, gdzie i jak?

Napisany przez

Czy winiety w Słowenii są obowiązkowe?

Winiety w Słowenii są obowiązkowe dla osób, które chcą poruszać się po tym górzystym kraju drogami płatnymi. Płatne odcinki obejmują obecnie 650 kilometrów autostrad i dróg szybkiego ruchu i trzeba przyznać, że w szybki sposób pozwalają na przedostanie się chociażby, jak było w naszym przypadku, do Chorwacji. Poniżej wrzucamy aktualną na 2018 rok mapkę z zaznaczonymi płatnymi odcinkami.

winiety w słowenii

Winiety w Słowenii – co, gdzie i jak?

Winietę można kupić w zasadzie na każdej stacji benzynowej, kioskach, sklepach przygranicznych, a nawet popularnych marketach Spar. Można je również dostać na stacjach benzynowych do 30-40 kilometrów oddalonych od słoweńskiej granicy. Niestety nie ma opcji kupienia winiety na Słowenię drogą elektroniczną. Nie polecamy również kupowania winiety wcześniej poprzez pośredników, ponieważ zawyżają ceny.

W Słowenii dostępne są 3 rodzaje winiet ze względu na typ pojazdu:
 • Winieta klasy 1 – motocykle.
 • Winieta klasy 2A – samochody, posiadające dopuszczalną masę całkowitą nie większą niż 3,5 tony oraz wysokość pojazdu w miejscu przedniej osi niższą niż 1,3 metra.
 • Winieta klasy 2B – samochody, posiadające dopuszczalną masę całkowitą nie większą niż 3,5 tony oraz wysokość pojazdu w miejscu przedniej osi wyższą lub równą 1,3 metra.

winiety w słowenii

Ze względu na czas, dostępne są 4 rodzaje:
 • 7-dniowe (dostępne dla wszystkich). Jest ważna przez 7 dni kalendarzowych od dnia zaznaczonego na winiecie. Jeśli kupimy winietę 1 stycznia, jest ona ważna do 6 stycznia do godziny 23:59.
 • Miesięczne (dostępne tylko dla samochodów). Jest ważna od konkretnego dnia miesiąca do tego samego dnia następnego miesiąca zaznaczonego na winiecie. Jeśli kupimy winietę 1 stycznia, będzie ważna do 1 czerwca. Jeśli kupujemy winietę ostatniego dnia miesiąca, będzie ona ważna do końca następnego, niezależnie od ilości dni.
 • 6-miesięczne (dostępne tylko dla motocykli). Analogicznie jak miesięczna.
 • Roczne (dostępne dla wszystkich). Jest ważna od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku (najwcześniej od 1 grudnia roku poprzedzającego). Jeśli kupimy winietę roczną od stycznia do listopada 2018 roku, będzie ważna do 31 stycznia 2019 roku. Jeśli kupimy ją już w grudniu, będzie ważna do 31 stycznia 2020 roku.

Winietę zazwyczaj zaznacza sprzedawca, jeśli tego nie zrobi lub kupiliśmy winietę wcześniej sami, mamy obowiązek zaznaczenia dnia, od którego obowiązuje. Bez tego nasza winieta nie będzie ważna.

winiety w słowenii

Wzory winiet obowiązujących w Słowenii w 2018 roku. Uwaga! Nie ma miesięcznych winiet na motocykle.

Dlaczego zrezygnowano z winiet miesięcznych dla motocyklistów nie wiemy, ale w naszym przypadku, jadąc na 8 dni do Chorwacji, musieliśmy kupować 2 winiety 7-dniowe, zamiast jednej miesięcznej.

Winiety w Słowenii – ile kosztują?

Niestety nie należą do najtańszych, ale czasami trzeba szybko i sprawnie przedostać się przez Słowenię.

Typ pojazdu/rodzaj winiety7-dniowa30-dniowaPółrocznaRoczna
7,5€-30€55€
15€30€-110€
30€60€-220€

Gdzie nakleić winietę?

Przedziurkowaną winietkę należy nakleić po lewej stronie wewnętrznej części przedniej szyby (od strony kierowcy). W miejscu gdzie będzie widoczna z zewnątrz. W przypadku motocykla musi być to stały element, dlatego np. kufry odpadają. Standardowo przykleja się je na szybie. Pamiętajcie, żeby dolną część winiety zachować na wypadek kontroli!

Kilka uwag na koniec

 • Zachowanie rachunku od zakupionej winiety nie jest obowiązkowe, choć warte rozważenia. Rachunek upoważnia do otrzymania drugiej winiety, jeśli pojazd został uszkodzony np. rozbijemy szybę.
 • Za przejazd Karavanke tunnel (na mapce zaznaczony na żółto) trzeba dodatkowo uiścić opłatę w wysokości 7,2 €.
 • Jeśli nie będziemy mieli ważnej winiety i zostaniemy zatrzymani do kontroli, musimy liczyć się z mandatem od 300-600 €. Mandat trzeba uiścić na miejscu.

winiety-w-slowenii

Co może Was jeszcze zainteresować?

 • Winiety w Austrii? Jakie i gdzie? A może winieta elektroniczna? Sprawdźcie tutaj.

Źródło ilustracji i informacji: www.dars.si

Przeczytaj też:

Ładowanie…

Komentarze 14

 1. Jechałem w sierpniu 2018 przez Słowenię omijając autostrady. Jadąc w kierunku Chorwacji, tuż za ptujem nawigacja wprowadziła mnie na autostradę. Zjechałem z niej po kilku kilometrach. Nie zostałem przez nikogo zatrzymany ale czytam o videokamerach, które ponoć automatycznie wykrywają brak winiety.

  Czy to prawda z tymi kamerami?
  Czy mam się spodziewać 300 EUR mandatu pocztą?

  Czy ktoś ma rzetelną wiedzę na ten temat?

  Z góry bardzo dziękuję.

  1. Kamery widzieliśmy na bramkach przejazdowych na autostradach, jadąc z Triestu do Mariboru mijaliśmy takowe co około 80-100km. Skierowane były na przód, bok i tył pojazdu. Jeżeli nie mijałeś żadnych bramek przy tym przypadkowym wjeździe, to nie masz co się kłopotać i martwić mandatami. A czy przysyłają pocztą mandaty, to nie wiemy, nie byliśmy w takiej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w winiety
Winiety w Austrii
Winiety w Austrii – zwykłe i elektroniczne

Zamknij