Winiety w Austrii – zwykłe i elektroniczne

Posted by

Jedziecie na wakacje na południe? Nie zapomnijcie kupić winiety w Austrii, która w teorii nie jest obowiązkowa, bo można przecież podróżować drogami lokalnymi, jednak jeżeli zamierzacie wjechać na autostradę bądź drogę ekspresową jej brak będzie Was słono kosztował, nawet około 300€. Od 2018, prócz tradycyjnych winiet w formie naklejek, można kupić, dużo bardziej wygodną, winietę elektroniczną.

Winiety w Austrii – tradycyjna w formie naklejki

Winiety w Austrii

Wzory winiet, obowiązujących w 2019 roku. W kolejności: 10-dniowa, 2-miesięczna i roczna.

Dostępne są one w opcjach: 10 dniowa, 2 miesięczna, roczna. Można je dostać w zasadzie na każdej stacji benzynowej lub jeszcze w Polsce, co jest totalnie nieopłacalne, bo płaci się za nie ok. 20% więcej. Po zakupie należy nakleić winietę na stałym elemencie motocykla (naklejone na kufrze będą nieważne!). Pamiętajcie, żeby zachować dolną część na wypadek kontroli.

Ceny dla motocykli i samochodów na rok 2019, znajdziecie w tabeli poniżej.

Okres ważnościMotocyklSamochód
10 dniowa5,30 €9,20 €
2 miesięczna13,40 €26,80 €
Roczna35,50 €89,20 €

Dodatkowo za niektóre odcinki trzeba zapłacić extra. Opłaca się je na wjeździe, na dobrze nam znanych bramkach. Ceny i mapka poniżej jest aktualna na rok 2018.

 • A9: Gleinalm Tunnel (9 €).
 • A9: Bosruck Tunnel (5,50 €).
 • A10: Tauern (11,50 €).
 • A11: Karawanken (7,20 €).
 • A13: Brenner (9,50 €).
 • S16: Arlberg (10€).
Winiety w Austrii

Informacje pochodzą z oficjalnego biuletynu ASFiNAG, przedsiębiorstwa, które zajmuje się budową i utrzymaniem dróg w całej Austrii.

Winiety w Austrii – elektroniczna

Od stycznia 2018 roku weszła nowość – możliwość zakupienia elektronicznej wersji winiet. Zaletą jest to, że można dokonać zakupu w każdym momencie, na dowolny termin, nie trzeba obklejać naszych dwóch kółek żadnymi naklejkami. Opłata przypisana jest w takim przypadku do tablicy rejestracyjnej. Jako, że sami będziemy potrzebowali przemieścić się w czasie weekendu majowego przez Austrię w stronę Chorwacji, postanowiliśmy wypróbować nowy sposób. 🙂

Wchodzimy na stronę oficjalnego sklepu ASFiNAG (Autobahnen und Schnellstraßen Finanzierungs Aktiengesellschaft) https://shop.asfinag.at/en/

Winiety w Austrii

Tam wybieramy typ pojazdu oraz rodzaj winiety, która nas interesuje. W naszym przypadku była to 10 dniowa winieta motocyklowa.

W następnej kolejności wybieramy kraj rejestracji pojazdu, wpisujemy (dwukrotnie) numer rejestracyjny oraz określamy pierwszy dzień ważności winiety. System automatycznie podpowie nam do kiedy będzie aktywna kupowana winieta.

Winiety w Austrii

Przy kolejnym oknie wpisujemy swój adres poczty elektronicznej. Jeżeli chcemy założyć konto w serwisie dla dodatkowych korzyści będziemy musieli ustawić także hasło. Następnie wybieramy sposób płatności, na chwilę obecnym dostępne są:

 • Karta kredytowa.
 • PayPal.
 • Klarna Sofort (bankowość elektroniczna obsługująca banki austriackie).

My używaliśmy karty kredytowej. Po podaniu jej danych na kolejnej stronie dostajemy przy udanej transakcji potwierdzenie zakupu (z możliwością jego wydrukowania, choć nie trzeba tego robić w każdym przypadku, o czym przeczytacie poniżej. I to wszystko – żadnych naklejek. 🙂 Policja w Austrii ma dostęp bezpośredni do bazy danych zakupionych winiet i wystarczy, że wpisze nasz numer rejestracyjny, aby dowiedzieć się, czy w danym okresie jesteśmy upoważnieni do poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych. Jedynym minusem jest 18-dniowy okres ochrony konsumenta, o którym trzeba pamiętać przed zakupem i wyjazdem.

Winiety w Austrii

Kiedy TRZEBA mieć przy sobie potwierdzenie?

Jeśli kupiliśmy winietę łącznie z przejazdem za dodatkowo płatne odcinki, które wymienialiśmy wcześniej. W tym przypadku skanujemy QR, który jest dołączony do potwierdzenia zamówienia przy bramkach i możemy jechać dalej.

Co może Was jeszcze zainteresować?

 • Dużo ciekawych informacji na temat opłat czy limitów, obowiązujących na europejskich autostradach, znajdziecie TUTAJ w artykule opracowanym przez Oponeo.pl.

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 9

 1. Przydatne informacje. Ja kupowałem winiety na Austrię trzy lata temu, podczas wyprawy na Chorwację. Z tego co pamiętam jednak wszystkie kupowaliśmy na stacji benzynowej gdzieś pod czeską granicą a więc na Czechy, Austrię i Cro. Ominęliśmy jedynie opłatę za Słowenię i jechaliśmy boczną, bardzo malowniczą trasą – polecam!

  1. A możesz coś na temat tej malowniczej trasy napisać? Która to? Pytam, bo na weekend majowy ruszamy na Chorwację, może byśmy tamtędy polecieli 🙂

  1. Tomku, musisz zakupić winietę elektroniczną na min. 18 dni przed wyjazdem. Takie jest prawo ochrony konsumenta podczas zakupów internetowych – masz 18 dni od dnia zakupu na zwrot towaru/usługi.

Dodaj komentarz

Więcej w Austria, winiety
Grossglockner Hochalpenstrasse
Grossglockner Hochalpenstrasse

Zamknij