W stronę Padwy

Napisany przez

Którędy do Włoch?

Zwiedzanie Wiednia w jeden dzień, pozostawiło tylko niedosyt. Zbyt wiele pięknych miejsc, które chcieliśmy zobaczyć, a za mało czasu. Chcąc czy nie chcąc, niestety musieliśmy z samego rana pożegnać dostojne miasto cesarzowej Sissi i ruszyć dalej – w stronę Padwy. Mimo, że na dotarcie do Włoch przeznaczyliśmy cały dzień, jednak to prawie 600 km, więc zdecydowaliśmy się na podróż szybką dwupasmówką E59 na południu Austrii, przechodzącą w A2 w kierunku Włoch. Woleliśmy uniknąć lokalnych tras, mimo, że pewnie ciekawszych, to też dużo wolniejszych. Chociaż, trzeba przyznać, że nawet E59 potrafi zachwycić widokami.

Pierwszy, dłuższy postój na kawę. Mamy nadzieję, że nowo poznanym kolegom udał się wyjazd na Bałkany i już się nie gubili na trasie. 🙂

Warto zatrzymać się nad Wörther See. To podobno jedno z najcieplejszych i najczystszych jezior alpejskich. Nie sprawdzaliśmy, czy ma naprawdę 27-28 stopni Celcjusza, pewnie zatrzymamy się innym razem na dłużej. Wörther See to świetna miejscówka, żeby chwilę odpocząć, zjeść coś, bo zaplecze gastronomiczne, jak przystało na turystyczną bazę, naprawdę imponujące. Od fast foodów po ekskluzywne restauracje – każdy znajdzie coś dla siebie.

Na tarasie widokowo-restauracyjnym można podziwiać takie widoki.

Do Włoch wjechaliśmy autostradą A23, która przebija się przez góry 18 tunelami. Widoki pomiędzy nimi – no cóż, zachwycające. Jeśli będziecie mieli więcej czasu, polecamy biegnącą wzdłuż dwupasmówki, tyle, że nie przez, a pomiędzy szczytami, bardzo malowniczą, lokalną drogę SS13. My wbiliśmy na nią dopiero w okolicach miejscowości Amaro i żałowaliśmy, że zrobiliśmy to tak późno.

Rzeka Fella. Możemy jedynie się domyśleć, że w innym sezonie może wyglądać imponująco. W sierpniu zostało już tylko kilka wolno płynących strużek.

Mijając lokalnymi drogami Udine oraz Wenecję dotarliśmy późnym wieczorem do celu naszej podróży – Padwy.

Syndrom ostatnich kilometrów. Gdziekolwiek byśmy nie byli, ile byśmy kilometrów nie jechali, zawsze mamy wrażenie, że na sam koniec tyłek boli mocniej. Złośliwy pewnie. 🙂

Uwaga na mandaty w Austrii!

Drogi w Austrii zazwyczaj są niezłej jakości, dlatego uważajcie na ograniczenia prędkości, bo można się łatwo zapomnieć. Nie warto szaleć, mandaty są dość wysokie, a tamtejsza policja jest dosłownie wszędzie, mimo, że nawet jej nie widać. My przekonaliśmy się o tym zatrzymując się na chwilkę, na awaryjnych, na poboczu. Chcieliśmy zmienić ustawienia nawigacji, bo coś tego dnia mocno szwankowała. Nie minęło nawet 30 sekund jak za nami pojawiły się niebieskie światełka i bardzo miły policjant, pyta się, czy może coś się stało i czy może w czymś pomóc.

  • Pamiętajcie, że w Austrii nie można jeździć bocznym pasem i „tunelem życia”. Można dostać za to dość spory mandat.
  • Wspominaliśmy o wysokich mandatach za przekroczenie prędkości. One naprawdę są wysokie, a Austriacy cierpliwi w wysyłaniu powtórnych zawiadomień. Dla zobrazowania, przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie niezabudowanym to mandat od 160€ i wzwyż. 🙂

Włochy – opłaty i ceny

  • Zatankujcie, jeśli macie taką możliwość, jeszcze po stronie austriackiej. Po przekroczeniu granicy można się pożegnać z sensownymi cenami. Dochodziły nawet do absurdalnych 2€/litr.
  • Autostrady we Włoszech są drogie. Nawet bardzo drogie. Płacimy za przejechany odcinek, a ceny są zależne od terenu i skomplikowania dróg. Zasady są proste – im bliżej gór, tym drożej. Jeśli macie możliwość, korzystajcie z darmowych tras, które bardzo często biegną wzdłuż autostrad. Tabelę opłat znajdziecie tutaj.
Całkowity dystans: 583.65 km
Łączny czas: 09:30:07
Pobieranie

Przeczytaj też:

Ładowanie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Włochy, Wiedeń, Padwa, Wien, Austria, Wörther See, Trevisio, trasa do Włoch, porady, Wenecja Euganejska
Włochy – opłaty za autostrady

Zamknij