Stari Grad – rówieśnik Arystotelesa. Czyli, co zobaczyć na wyspie Hvar?

Posted by

Antyczna spuścizna

Hvar to nie tylko słynne drogi, o których krążą legendy. To również przepiękne miejscowości, które uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Europie. Co zobaczyć na wyspie Hvar? Przede wszystkim miejsce, w którym się to wszystko zaczęło, czyli pierwszą osadę na wyspie i jedną z pierwszych w regionie Adriatyku – dzisiejszy Stari Grad.

Stari Grad to niewielkie miasteczko, założone przez Greków w 384 r. p.n.e., czyli w tym samym roku, w którym urodził się słynny filozof – Arystoteles. Grecy Stari Grad nazwali Faros. Od razu uprzedzamy, że to nie to samo Faros z jednym z cudów antycznego świata, chociaż sami przez moment pomyśleliśmy: ale jak? 🙂  Niestety większość zabudowy miasta jest już z późniejszych czasów.

co zobaczyć na wyspie Hvar

Co zatem pozostało po Grekach? Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pozostałości po starożytnych uprawach winorośli i oliwek, które są świetnym miejscem na wieczorne wypady. Jednak nie to najbardziej nas urzekło, a klimat starego miasta, jego cisza i spokój.

co zobaczyć na wyspie Hvar

Miasteczko, w którym czas nie istnieje

Nie wiemy, czy to kwestia pory roku, czy może pory dnia, ale pierwsze, co nas uderzyło w Stari Gradzie to senność i spokój miasteczka. Praktycznie zero przyjezdnych. Gdzieś tylko słychać było żeglarzy, którzy słuchając nostalgicznych piosenek Bijelo Dugme, jedli śniadania i pakowali się dalej w morze. Mieszkańcy, znając się od lat, witali się ze sobą, mieliśmy wrażenie, że każdy każdego zna jak własną kieszeń. Nikt nie pędził do pracy, był czas na poranną kawę i rozmowę. Jakbyśmy przenieśli się kilkadziesiąt lat wstecz albo znaleźli się w magicznym miejscu, gdzie pojęcie czasu nie istnieje. To nas najbardziej urzekło, takie miasto w rytmie slow.

co zobaczyć na wyspie Hvar

co zobaczyć na wyspie Hvarco zobaczyć na wyspie Hvar

Co zobaczyć na wyspie Hvar? Czyli Stari Grad w pigułce

Stari Grad to przede wszystkim przepiękne stare miasto z wyróżniającym się z klasztorem dominikańskim i kościołem św. Szczepana oraz malutka marina z cerkwią św. Jerolima. To wszystko da się zobaczyć w jedno południe, na spokojnie, bez pośpiechu i starczy jeszcze czasu, żeby zajrzeć do lawendowych sklepów, z których słynie cała wyspa. Znajdziecie tam olejki lawendowe i rozmarynowe, mydła, miody, suszone kwiaty, kosmetyki – są świetnymi prezentami dla znajomych. 🙂

co zobaczyć na wyspie Hvarco zobaczyć na wyspie Hvar co zobaczyć na wyspie Hvar co zobaczyć na wyspie Hvar

  • Kościół św. Stefana (Crkva sv. Stjepana)

Wybudowany w 1605 roku w stylu baroku dalmatyńskiego w historycznym centrum miasta. Obok bazyliki została dobudowana dzwonnica, która została ukończona w 1753 roku. Natomiast kamienne bloki w dolnej części wieży najprawdopodobniej były częścią murów starożytnego Faros. Latem pałac zamienia się w miejsce koncertów symfonicznych albo boisko dla miejscowych dzieciaków. Poza sezonem, można usiąść na schodach i podziwiać w ciszy architekturę starego miasta.

co zobaczyć na wyspie Hvar

Bazylika została wybudowana przez lokalnych rzemieślników i budowniczych, a materiały w niej wykorzystane pochodzą z pobliskiej wyspy Korčula.

co zobaczyć na wyspie Hvar

co zobaczyć na wyspie Hvar

  • Tvrdalj Castle

To willa renesansowego poety – Petara Hektorovicia. Kiedy w XVI wieku wyspa została zaatakowana przez Turków osmańskich, Hektorović postanowił umocnić swój pałac, by miejscowa ludność mogła w nim znaleźć schronienie przed najeźdźcami. Jest o tyle ciekawym obiektem, bo wewnątrz pałacu znajduje się otoczony arkadami basen wypełniony morską wodą, w którym pływają łososie.

co zobaczyć na wyspie Hvar

  • Klasztor dominikański

Został zbudowany w 1487 roku. Niestety spłonął w wyniku najazdu Turków osmańskich w 1571 roku. Został dość szybko odnowiony i umocniony. Podobno większość fundamentów kiedyś wchodziła w skład murów antycznego Faros. Obecnie klasztor zamieszkuje dwóch braci, a w budynku znajduje się muzeum.

co zobaczyć na wyspie Hvar

co zobaczyć na wyspie Hvar

  • Trg Škor

Czyli, datowany na XVI-XVII wiek, malutki ryneczek z barokową zabudową dookoła. To chyba nasze TOP1 zabytków czy miejsc w Stari Gradzie.

co zobaczyć na wyspie Hvar co zobaczyć na wyspie Hvar

co zobaczyć na wyspie Hvar

Szukacie fajnego noclegu na wyspie Hvar? Poniżej nasze propozycje. Więcej hoteli na Hvarze znajdziecie tutaj.

Apartments Marković
Pansion Dela
Blue Bay Residence
Apartamenty w Stari Gradzie, 10 minut spacerem od morza. Klimatyzowane z aneksem kuchennym - można sobie zrobić rano śniadanie. 🙂 Koszt od ok. 120 PLN za 2 osoby.Apartamenty w Hvarze, niecałe 1,5 km od plaży i centrum miasta. Możliwość zamówienia pysznego śniadania. Prywatny parking dla klientów. Koszt od ok. 160 PLN za 2 osoby.Luksusowe apartamenty nad samym morzem w Hvarze. Niestety za wygodę i luksus trzeba płacić, ale widoki z balkonu są bajkowe! Koszt od ok. 500 PLN za 2 osoby.
Sprawdź
Sprawdź
Sprawdź

Musimy przyznać, że Stari Grad to jedno z bardziej urokliwych miejsc, do których trafiliśmy podczas naszej majówki. Małe, spokojne miasteczko, w którym czas płynie w swoim tempie, innym niż to, które dotychczas znaliśmy. Takim go zapamiętaliśmy.

co zobaczyć na wyspie Hvar

co zobaczyć na wyspie Hvar

Co może Was jeszcze zainteresować?

  • Motocyklem na księżyc? To możliwe tylko w Chorwacji!
  • Motocyklowe wyzwanie i sprawdzian swoich technicznych umiejętności? Przeczytajcie o Sveti Jure. 🙂
  • Plitvickie Jeziora – ile kosztują wejściówki, którą trasę wybrać. Wszystko znajdziecie tutaj.

co zobaczyć na wyspie Hvar

Źródła zdjęć z lotu ptaka:

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 6

Dodaj komentarz

Więcej w zwiedzanie, Chorwacja, Dalmacja, wyspa Hvar
Wyspa Hvar motocyklem

Zamknij