Stari Grad – rówieśnik Arystotelesa – atrakcje wyspy Hvar

Hvar to nie tylko słynne drogi, o których krążą legendy. To również przepiękne miejscowości, które uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Europie. Jakie są atrakcje wyspy Hvar? Przede wszystkim miejsce, w którym się to wszystko zaczęło, czyli pierwszą osadę na wyspie i jedną z pierwszych w regionie Adriatyku – dzisiejszy Stari Grad.

Atrakcje wyspy Hvar – antyczna spuścizna Stari Gradu

Stari Grad to niewielkie miasteczko, założone przez Greków w 384 r. p.n.e., czyli w tym samym roku, w którym urodził się słynny filozof – Arystoteles. Grecy Stari Grad nazwali Faros. Od razu uprzedzamy, że to nie to samo Faros z jednym z cudów antycznego świata. Mimo, mury miasta pamiętają antyczne czasy, to niestety większość zabudowy miasta jest już z późniejszych czasów. Co zatem pozostało po Grekach? Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pozostałości po starożytnych uprawach winorośli i oliwek, które są świetnym miejscem na wieczorne wypady. Jednak nie to najbardziej nas urzekło, a klimat starego miasta, jego cisza, spokój i nostalgia. Idealne do zamyślenia się, przesiedzenia godzin w malutkiej kawiarni, popijając kawę albo sącząc rakiję.

Wyspa Hvar motocyklem
Wyspa Hvar motocyklem

Stari Grad – miasteczko, w którym czas się zatrzymał

Nie wiemy, czy to kwestia pory roku, czy może pory dnia, ale pierwsze, co nas uderzyło w Stari Gradzie to jego senność i spokój. Praktycznie zero przyjezdnych. Gdzieś tylko słychać było żeglarzy, którzy słuchając nostalgicznych piosenek Bijelo Dugme, jedli śniadania i pakowali się dalej w morze. Mieszkańcy, znając się od lat, witali się ze sobą, tak jakby każdy każdego zna jak własną kieszeń. Nikt nie pędził do pracy, był czas na poranną kawę i rozmowę. Jakbyśmy przenieśli się kilkadziesiąt lat wstecz, albo znaleźli się w magicznym miejscu, gdzie pojęcie czasu nie istnieje. Takie miasto w rytmie slow.

atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar? Czyli Stari Grad w pigułce

Stari Grad to przede wszystkim przepiękne stare miasto z wyróżniającym się z klasztorem dominikańskim i kościołem św. Szczepana oraz malutka marina z cerkwią św. Jerolima. To wszystko da się zobaczyć w jedno południe, na spokojnie, bez pośpiechu i starczy jeszcze czasu, żeby zajrzeć do lawendowych sklepów, z których słynie cała wyspa. Znajdziecie tam olejki lawendowe i rozmarynowe, mydła, miody, suszone kwiaty, kosmetyki – są świetnymi prezentami dla znajomych.

atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar – Stari Grad w pigułce – kościół św. Stefana

Wybudowany w 1605 roku w stylu baroku dalmatyńskiego w historycznym centrum miasta. Obok bazyliki została dobudowana dzwonnica, która została ukończona w 1753 roku. Natomiast kamienne bloki w dolnej części wieży najprawdopodobniej były częścią murów starożytnego Faros. Latem pałac zamienia się w miejsce koncertów symfonicznych albo boisko dla miejscowych dzieciaków. Poza sezonem, można usiąść na schodach i podziwiać w ciszy architekturę starego miasta.

atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar – Stari Grad w pigułce – Tvrdalj Castle

To willa renesansowego poety – Petara Hektorovicia. Kiedy w XVI wieku wyspa została zaatakowana przez Turków osmańskich, Hektorović postanowił umocnić swój pałac, by miejscowa ludność mogła w nim znaleźć schronienie przed najeźdźcami. Jest o tyle ciekawym obiektem, bo wewnątrz pałacu znajduje się otoczony arkadami basen wypełniony morską wodą, w którym pływają łososie.

atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar – Stari Grad w pigułce –  klasztor dominikański

Został zbudowany w 1487 roku. Niestety spłonął w wyniku najazdu Turków osmańskich w 1571 roku. Został dość szybko odnowiony i umocniony. Podobno większość fundamentów kiedyś wchodziła w skład murów antycznego Faros. Obecnie klasztor zamieszkuje dwóch braci, a w budynku znajduje się muzeum.

atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar – Stari Grad w pigułce –  Trg Škor

Trg Škor, czyli datowany na XVI-XVII wiek, malutki ryneczek z barokową zabudową dookoła. To chyba nasze TOP1 zabytków czy miejsc w Stari Gradzie. Miejsce osnute dla nas magią i skłaniające do refleksji. Musicie je zobaczyć, poczuć i przeżyć.

atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar

Garść przydatnych linków na koniec

  • Zastanawiacie się jak się dostać na Hvar? Kiedy kursują promy i za ile? Zajrzyjcie do naszego artykułu.
  • Motocyklem na księżyc? To możliwe tylko w Chorwacji!
  • Motocyklowe wyzwanie i sprawdzian swoich technicznych umiejętności? Przeczytajcie o Sveti Jure.
  • Zajrzyjcie do krainy wodospadów, kładek i niesamowitego koloru jeziorek – Plitwickich Jezior.
  • Opracowaliśmy też trasę 10-dniowej wycieczki objazdowej po Chorwacji. Zajrzyjcie tutaj, być może Was zainspiruje.
  • Najpiękniejsze chorwackie trasy? Nasz TOP5 znajdziecie tutaj.
atrakcje wyspy HvarBooking.com

Szukasz noclegu w Starim Gradzie?

Będzie nam bardzo miło, jeżeli skorzystasz z naszego linku polecającego do BOOKING.COM. Docenisz czas, który poświęcamy na prowadzenie naszego bloga i pomożesz nam go dalej rozwijać. Poniżej znajdziesz również nasze propozycje polecanych noclegów w Starim Gradzie.

Apartments Marković
Pansion Dela
Blue Bay Residence


Apartamenty w Stari Gradzie, 10 minut spacerem od morza. Klimatyzowane z aneksem kuchennym - można sobie zrobić rano śniadanie.
Apartamenty w Hvarze, niecałe 1,5 km od plaży i centrum miasta. Możliwość zamówienia pysznego śniadania. Prywatny parking dla klientów.
Luksusowe apartamenty nad samym morzem w Hvarze. Niestety za wygodę i luksus trzeba płacić, ale widoki z balkonu są bajkowe!Apartments Marković


Apartamenty w Stari Gradzie, 10 minut spacerem od morza. Klimatyzowane z aneksem kuchennym - można sobie zrobić rano śniadanie.

Pansion Dela


Apartamenty w Hvarze, niecałe 1,5 km od plaży i centrum miasta. Możliwość zamówienia pysznego śniadania. Prywatny parking dla klientów.

Blue Bay Residence


Luksusowe apartamenty nad samym morzem w Hvarze. Niestety za wygodę i luksus trzeba płacić, ale widoki z balkonu są bajkowe!

atrakcje wyspy Hvar

Może Cię również zainteresować

Comments (6)

bardzo klimatyczne uliczki i przepiękne zdjęcia

Dzięki 🙂 Naprawdę warto tam zajrzeć, bo miasteczko cudowne.

Piękne miejsce i takie klimatyczne… rozmarzyłam się

Chorwacja jezzce przede mną!

Przepiękne zdjęcia.

Przekonałaś mnie samą ciszą i spokojem! Nie jestem fanką zwiedzania kościołów, ale klimat mnie urzekł. Do tego dostęp do wody i jestem w niebie <3

Zostaw komentarz