Motocyklem po Toskanii – przez Pizę i Lukkę nad morze

Posted by

Motocyklem po Toskanii – to siedziało w naszych głowach od dłuższego czasu. Marzyły nam się trasy pomiędzy oliwnymi gajami, winnicami, małymi miasteczkami, wśród krajobrazów rodem z Gladiatora. Nic dziwnego, że kiedy po raz pierwszy pomyśleliśmy, że czas zaplanować nasze motocyklowe wakacje, od razu, jednogłośnie, powiedzieliśmy: motocyklem po Toskanii! 🙂 A później może dalej i do Rymu.

Florencja - trasy motocyklowe - toskania

Motocyklem po Toskanii – przez Pizę i Lukkę nad morze

Kiedy już nasyciliśmy się toskańskim klimatem, a nas za bardzo przygrzało toskańskie słońce, zatęskniliśmy za odrobiną wiatru i chłodu. Szybki research przy śniadaniu i już mieliśmy opracowaną trasę nad włoskie morze do Viareggio. A skoro już przejeżdżaliśmy w okolicach Lukki i Pizy, nie było rady – trzeba było się zatrzymać. Jeśli planujecie podobny trip, polecamy wydłużyć trasę do Cinque Terre. My do tej pory żałujemy, że nie pojechaliśmy dalej.

motocyklem po Toskanii

Przystanek numer jeden – Lukka

Spacerując wąskimi uliczkami Lukki, wzdłuż pomarańczowo-czerwono-brązowych kamienic można się w tym mieście naprawdę zakochać. Fantastyczne bramy, portale, portyki, balkony i balustrady. A wszystko otoczone w pełni zachowanymi murami, niemymi świadkami ponad 400 ostatnich lat historii miasta. Na każdym kroku coś, co zachwyca i ujmuje. Dla niektórych Lukka to numer jeden spośród toskańskich miast.

motocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskanii

Co warto zobaczyć? Jak zwiedzać?

Lukka jest miastem na tyle kameralnym i małym, że spokojnie wystarczy jeden, dwa dni, żeby całe zobaczyć. Bezsprzecznie najbardziej znanymi atrakcjami jest katedra San Martino i kościół San Michele in Foro. Na nas jednak nie to zrobiło największe wrażenie. Piękne place, starówka otoczona murami, urokliwe ulice i zaułki – to według nas mocne strony Lukki.

motocyklem po Toskanii

  • Katedra San Martino

Budowę katedry rozpoczęto 1063 roku, jednak to jak wygląda dzisiaj, zawdzięcza XIII- i XIV-wiecznej przebudowie. Zastanawialiście się, dlaczego każda kolumna przed katedrą jest inna? Według miejscowej legendy, mieszkańcy Lukki zorganizowali konkurs na najpiękniejszą kolumnę. Podobno nie mogli się zdecydować, która jest najładniejsza, dlatego postanowili wykorzystać wszystkie prototypowe kolumny. Oczywiście nie płacąc ich wykonawcom. 🙂

motocyklem po Toskanii

Labirynt przy katedrze jest starszy niż ten najbardziej znany w Chartes! Podobno przyprowadzano tutaj skazańców i jeśli udało im się odnaleźć wyjście, to darowano im życie.

motocyklem po Toskanii

  • Kościół San Michele in Foro

Nie pomylcie go z katedrą, bo pomimo, że został zbudowany w centrum miasta i wygląda na bardziej naturalnie położony niż San Martino, katedrą nie jest. 🙂 Został wybudowany w miejscy największego w Lukce forum romanum, stąd też nazwa kościoła.

motocyklem po Toskanii

  • Place, urokliwe ulice i zaułki

To właśnie według nas stanowi mocną stronę Lukki. Osobliwy Piazza Anfiteatro, na miejscu którego pierwotnie stał amfiteatr. Wąskie ulice, wzdłuż których ciągną się wąskie kamieniczki, kute balkony, kołatki na drzwiach, dzwonki, a wszystko to otoczone średniowiecznymi murami.

motocyklem po Toskanii

100 lat po powstaniu Lukki, Rzymianie wybudowali poza granicami miasta amfiteatr. W VI wieku, z powodu stale rozrastającego się miasta, wewnątrz wybudowano kamienice. W XIX wieku plac został oczyszczony z kamienic mieszkalnych i tak powstał Pizza Anfiteatro. Wysoko na niektórych fasadach można z łatwością odczytać ślad dawnych łuków rzymskich wypełnionych ścianami z kamienia i cegły.

motocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskanii

Przystanek numer dwa – Piza

Krzywa wieża w Pizie to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków architektury nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie – taka druga wieża Eiffla. 🙂 Bez dwóch zdań, Pizę trzeba chociaż raz w życiu odwiedzić, ale czy będziemy do niej wracać? Być może damy jej jeszcze jedną szansę, może w innej porze roku, bo tłumy turystów skutecznie odebrały całą radość ze zwiedzania i obcowania z architekturą. 10 milionów turystów rocznie – to nas pokonało.

motocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskanii

Dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa?

Torre pendente stoi na Polu Cudów – Campo dei Miracoli, ma 8 pięter, waży 14 tysięcy ton i jej obecne odchylenie to 4 metry. Przetrwała 3 silne trzęsienia ziemi w tym rejonie Toskanii, bo, o dziwo, była krzywa, żeby stać się ulubionym miejscem do pozowanych zdjęć turystów. 🙂

motocyklem po Toskanii

Zastanawialiście się, dlaczego Krzywa wieża jest krzywa? Taką ją wybudowano. Wybrano dość kiepskie podłoże, bardzo miękkie i gliniaste, którego dopełnieniem były złe fundamenty. A co ciekawe budowniczy od razu zauważyli odchylenie od pionu, ale starali się je zniwelować, przekładając ciężar ciężkości na lewo. Efekty? Krzywa Wieża została zamknięta dla zwiedzających do 2001 roku, kiedy to udało się zażegnać groźbę runięcia wieży na ok. 300 lat. Nadzór nad pracami prowadził Włoch polskiego pochodzenia – Michele Jemiolkowski.

Krzywa Wieża i co więcej?

Co więcej w Pizie? Na Polu Cudów, zaraz obok Krzywej Wieży, znajduje się również przepiękna XI-wieczna katedra, baptysterium i cmentarz. Według nas katedra zasługuje na dużą większą uwagę niż znana wszystkim campanilla. We wnętrzu, które może wydawać się dość surowe, znajduje się 68 kolumn z pojedynczego bloku kamienia, ambona przy, której znajduje się latarnia Galileusza czy grobowiec Henryka VII.

motocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskanii

motocyklem po Toskanii

W baptysterium warto zaczekać na występ śpiewaka, który odbywa się 2 razy w ciągu godziny.

motocyklem po Toskanii

Co warto wiedzieć o Pizie?

Campo dei Miracoli – święte pole, zostało posypane ziemią z Golgoty. To chyba jedyne miejsce, gdzie się na coś takiego odważono. Chcecie mieć dostęp do ziemskiej Jerozolimy? Niestety trzeba zapłacić.

  •  Za bilet do baptysterium, cmentarza Camposanto oraz muzeum zapłacicie 5€ z osobna, za wejście do dwóch atrakcji 7€, a wszystkie trzy 8€.
  • Wejście do katedry jest darmowe. Jeśli wykupiliśmy jeden z powyższych biletów, możemy wejść do niej o dowolnej godzinie, jeśli nie, musimy udać się do kasy i poprosić o darmowy bilet na konkretną godzinę. Bez biletu nie zostaniemy wpuszczeni do katedry.
  • Bilet na Krzywą Wieżę kupujemy oddzielnie, na konkretną godzinę. Kosztuje 18€ i mimo tego, że bardzo chcieliśmy wejść na wieżę – nie było już miejsc.

motocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskanii

Do Viareggio, czyli motocyklem przez Pizę i Lukkę nad morze

Zwinęliśmy się z zalanej przez turystów Pizy i w końcu udało nam się dotrzeć do naszego celu – nad morze Liguryjskie. Miał być dzień lenistwa i odpoczynku od upałów, a załapaliśmy się akurat na zachód słońca. Tak to jest jak jest się we Włoszech i chce się zobaczyć to i tamto. 🙂

motocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskaniimotocyklem po Toskanii

Co może Was jeszcze zainteresować?

Całkowity dystans: 142.8 km
Total time: 12:21:44
Pobieranie

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 13

  1. Na takie wycieczki to tylko motocykelm <3 ah pięknie miejsca zazdroszczę wam 🙂 może kiedyś wsiądziemy na dwa kółka i ruszymy waszym śladem 😉

  2. Suuuuper wypad! Zazdroszczę strasznie bo Toskania dalej wisi na mojej liście miejsc do odwiedzenia w najbliższychm czasie. A te wakacje znów przejdzie koło nosa bo lecę do Ameryki Południowej… No i powiedzcie jak to jest z tym zwiedzaniem wiezy w Pizie, nie boją się, że się w końcu przekrzywi na maksa??
    Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Więcej w Włochy, Piza, Italia, Toskania, Lukka, morze, Viareggio
Florencja - trasy motocyklowe - toskania
Florencja – serce słonecznej Toskanii

Zamknij