Którędy do Włoch? Trasa przez Austrię – porady

Posted by

Którędy do Włoch?

Wybieracie się na rzymskie wakacje? Zastanawiacie się którędy do Włoch? My wybraliśmy trasę przez Austrię z noclegiem we Wiedniu, a później w stronę Padwy, gdzie mieliśmy kolejny nocleg. Dla nas była to najwygodniejsza i najszybsza opcja, a na czasie nam najbardziej zależało. Dla zainteresowanych, na samym dole wpisu znajduje się mapa, którą możecie pobrać i wgrać na swój telefon.

Na dotarcie do Włoch przeznaczyliśmy cały dzień, to prawie 600 km, więc zdecydowaliśmy się na podróż szybką dwupasmówką E59 na południu Austrii, przechodzącą w A2 w kierunku Włoch. Woleliśmy uniknąć lokalnych tras, mimo, że pewnie ciekawszych, to też dużo wolniejszych. Chociaż, trzeba przyznać, że nawet E59 potrafi zachwycić widokami.

Którędy do Włoch? Trasa przez Austrię - porady

Pierwszy, dłuższy postój na kawę. Mamy nadzieję, że nowo poznanym kolegom udał się wyjazd na Bałkany i już się nie gubili na trasie. 🙂

Którędy do Włoch? Trasa przez Austrię - porady

Którędy do Włoch? Koniecznie przez Wörther See!

Warto zatrzymać się nad Wörther See. To podobno jedno z najcieplejszych i najczystszych jezior alpejskich, a jego temperatura dochodzi do 27-28 stopni Celcjusza! Wörther See to świetna miejscówka, żeby chwilę odpocząć, zjeść coś, bo zaplecze gastronomiczne, jak przystało na turystyczną bazę, naprawdę imponujące. Od fast foodów po ekskluzywne restauracje – każdy znajdzie coś dla siebie.

Którędy do Włoch? Trasa przez Austrię - porady

Na tarasie widokowo-restauracyjnym można podziwiać takie widoki.

Za górami i 18 tunelami

Do Włoch wjechaliśmy autostradą A23, która przebija się przez góry 18 tunelami. Widoki pomiędzy nimi – no cóż, zachwycające. Jeśli będziecie mieli więcej czasu, polecamy biegnącą wzdłuż dwupasmówki, tyle, że nie przez, a pomiędzy szczytami, bardzo malowniczą, lokalną drogę SS13. My wbiliśmy na nią dopiero w okolicach miejscowości Amaro i żałowaliśmy, że zrobiliśmy to tak późno.

Którędy do Włoch? Trasa przez Austrię - porady

Rzeka Fella. Możemy jedynie się domyśleć, że w innym sezonie może wyglądać imponująco. W sierpniu zostało już tylko kilka wolno płynących strużek.

Którędy do Włoch? Trasa przez Austrię - porady

Mijając lokalnymi drogami Udine oraz Wenecję dotarliśmy późnym wieczorem do celu naszej podróży – Padwy.

Którędy do Włoch? Trasa przez Austrię - porady

Syndrom ostatnich kilometrów. Gdziekolwiek byśmy nie byli, ile byśmy kilometrów nie jechali, zawsze mamy wrażenie, że na sam koniec tyłek boli mocniej. Złośliwy pewnie. 🙂

Uwaga na mandaty w Austrii!

Drogi w Austrii zazwyczaj są niezłej jakości, dlatego uważajcie na ograniczenia prędkości, bo można się łatwo zapomnieć. Nie warto szaleć, mandaty są dość wysokie, a tamtejsza policja jest dosłownie wszędzie, mimo, że nawet jej nie widać. My przekonaliśmy się o tym zatrzymując się na chwilkę, na awaryjnych, na poboczu. Chcieliśmy zmienić ustawienia nawigacji, bo coś tego dnia mocno szwankowała. Nie minęło nawet 30 sekund jak za nami pojawiły się niebieskie światełka i bardzo miły policjant, pyta się, czy może coś się stało i czy może w czymś pomóc.

  • Pamiętajcie, że w Austrii nie można jeździć bocznym pasem i „tunelem życia”. Można dostać za to dość spory mandat.
  • Wspominaliśmy o wysokich mandatach za przekroczenie prędkości. One naprawdę są wysokie, a Austriacy cierpliwi w wysyłaniu powtórnych zawiadomień. Dla zobrazowania, przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie niezabudowanym to mandat od 160€ i wzwyż. 🙂

Włochy – opłaty i ceny

  • Zatankujcie, jeśli macie taką możliwość, jeszcze po stronie austriackiej. Po przekroczeniu granicy można się pożegnać z sensownymi cenami. Dochodziły nawet do absurdalnych 2€/litr.
  • Autostrady we Włoszech są drogie. Nawet bardzo drogie. Płacimy za przejechany odcinek, a ceny są zależne od terenu i skomplikowania dróg. Zasady są proste – im bliżej gór, tym drożej. Jeśli macie możliwość, korzystajcie z darmowych tras, które bardzo często biegną wzdłuż autostrad. Tabelę opłat znajdziecie tutaj.

Co może Was jeszcze zainteresować:

Całkowity dystans: 583.65 km
Total time: 09:30:07
Pobieranie

Przeczytaj też:

Loading…

Dodaj komentarz

Więcej w Włochy, Wiedeń, Padwa, Wien, Austria, Wörther See, Trevisio, trasa do Włoch, porady, Wenecja Euganejska
opłaty za autostrady
Opłaty za autostrady – Włochy

Zamknij