Jeziora Plitwickie – jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Posted by

Jeziora Plitwickie to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejscówek w Chorwacji. 16 krasowych jezior o przepięknej barwie, połączonych ze sobą kaskadowo, tworzą całą masę malowniczych wodospadów – to musiało wyglądać bajkowo. Niewiele zastanawiając się, zaplanowaliśmy trasę tak, żeby zahaczyć o Plitwickie Jeziora. Teraz już wiemy, że warto do zwiedzania przygotować się lepiej od nas. Żebyście nie popełnili tych samych błędów, co i my przeczytajcie nasz poradnik. Jeziora Plitwickie – jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? No i oczywiście, powiemy Wam, czy naszym zdaniem było warto. 🙂

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie – jaką wybrać trasę, jak zwiedzać?

Do Plitwickich Jezior prowadzą dwa wejścia numer 1 i numer 2. Od tego, które wybierzemy dość sporo zależy. Przed wyborem warto zastanowić się, ile mamy czasu na zwiedzanie, ponieważ trasy na Plitwickich Jeziorach zaczynają się od ok. 4 kilometrów do nawet 19. Jeśli mamy mało czasu, najoptymalniej jest wybrać, według nas oczywiście, wejście numer 2, bo startujemy od środka szlaku i wydaje nam się, że zwiedzanie tej części parku jest dużo bardziej intensywne. Nie fizycznie, tylko wrażeniowo. 🙂

WEJŚCIE NR 1 – Rastovača

Tutaj zaczynamy od samego początku szlaku, który prowadzi nas pod słynny wodospad – Veliki Slap i dalej mamy do wyboru 4 rożne trasy. Dużym plusem jest spory parking przed wejściem.

Trasa A CZAS: 2-3h DŁUGOŚĆ: 3,5 km

Trasa B CZAS: 3-4h DŁUGOŚĆ:4 km

Trasa C CZAS: 4-6h DŁUGOŚĆ: 8 km

Trasa K CZAS: 6-8h DŁUGOŚĆ: 18,3 km

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

WEJŚCIE NR 2 – Hladovina

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, jest to całkiem fajna opcja, jeśli chcemy zobaczyć dużo w krótkim czasie, ponieważ zwiedzanie rozpoczynamy od środka szlaku. Mamy tutaj wodospady, łódki, kładki, mniejsze i większe jeziorka. Mieliśmy to szczęście, że stojąc przed znakiem i zastanawiając się, którą trasę wybrać, spotkaliśmy przemiłego pana, który zdecydowanie polecił nam trasę E.

Trasa E CZAS: 2-3h DŁUGOŚĆ: 5,2 km

Trasa F CZAS: 3-4h DŁUGOŚĆ: 8,9 km

Trasa H CZAS: 4-6h DŁUGOŚĆ: 9,8 km

Trasa K CZAS: 6-8h DŁUGOŚĆ: 18,3 km

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie – ile kosztują bilety?

Największym minusem, według nas, jest fakt, że biletów nie możemy zakupić wcześniej przez internet. Przedsprzedaż odbywa się tylko na miejscu, co w okresie letnim powoduje gigantyczne kolejki do kasy. Są dwa rodzaje biletów: jedno- i dwudniowe. Te dwudniowe nie są jakoś bardzo atrakcyjne cenowo, a spokojnie jeden dzień wystarczy, żeby przejść najdłuższe szlaki. Pamiętajcie, żeby nie wyrzucać biletu – dzięki niemu możemy korzystać ze statków i busików, które często ratują zmęczone nogi i toalet na terenie całego parku.

Ceny biletów 1-dniowych są aktualne na rok 2019 i podane są w HRK.

 1.1. – 31.3.
1.11. – 31.12
1.4. – 31.5.
1.10. – 31.10.
1.6. – 30.6.
1.9. – 30.9.
Dorosły60 HRK100 HRK250 HRK
Po godzinie 16:00 150 HRK
Student55 HRK90 HRK160 HRK
Po godzinie 16:00 100 HRK
Dzieci 7-18 lat30 HRK50 HRK120 HRK
Po godzinie 16:00 50 HRK
Dzieci do 7 latZa darmoZa darmoZa darmo

Ceny biletów 2-dniowych są aktualne na rok 2019 i podane są w HRK.

 1.1. – 31.3.
1.11. – 31.12.
1.4. – 31.5.
1.10. – 31.10.
1.6. – 30.9.
Dorosły90 HRK160 HRK350 HRK
Student70 HRK120 HRK250 HRK
Dzieci 7-18 lat50 HRK80 HRK170 HRK
Dzieci do 7 latZa darmoZa darmoZa darmo

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Szukacie fajnego noclegu w Plitwickich Jeziorach? Poniżej nasze propozycje. Więcej hoteli z Plitwickich i okolic, znajdziecie tutaj.

Apartments & Room Vip
Eva Luxury Rooms & Apartments
16 Lakes Hotel
Przyjemne, klimatyzowane apartamenty z patio i ogrodem, w którym można zrobić grilla. 12 km od Plitwickich Jezior, jednak w bardzo korzystnej cenie. Koszt od ok. 120 PLN za 2 osoby.Świetna miejscówka zaraz obok wejścia nr 2 przy Plitwickich Jeziorach. Cena jest przystępna jak na taką lokalizację. Koszt od ok. 220 PLN za 2 osoby.Luksusowy hotel z basenem i barem do dyspozycji. Możliwość zamówienia śniadania. 10 km od Plitwickich Jezior. Koszt od ok. 300 PLN za 2 osoby.
Sprawdź
Sprawdź
Sprawdź

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • Bilety sprzedawane są w godzinach 7:00-18:00. Do parku można wejść do godziny 20:00, natomiast parking jest czynny do 22:00. Godziny otwarcia parku mogą się zmienić i są zależne głównie od pory roku.
 • W parku obowiązuje całkowity zakaz kąpieli, schodzenia z wyznaczonych szlaków i wspinania się.
 • Park jest przyjazny zwierzakom, można zabrać swojego pupila, jeśli podróżujecie samochodem.
 • Autobusy i łodzie kursują co 30 minut. W zależności od długości linii, między 7:00-8:30 do 19:00-20:30.
 • Ceny w sklepikach obok kas są dość wygórowane, warto pamiętać o kupieniu sobie wcześniej wody i jakiś przekąsek. Sami nie stołowaliśmy się przy Plitwickich, ale znajomi ogradzają, więc lepiej posłuchać i na obiad czy kolację, podjechać kawałek dalej. 🙂
 • Rada dla motocyklistów – zabranie butów na zmianę to bardzo mądra decyzja! Dłuższe zwiedzanie, przy chorwackich temperaturach, może być bardzo nieprzyjemne. Najlepszą opcją jest w ogóle zmiana stroju. My przebraliśmy się na parkingu i zostawiliśmy swoje ciuchy obok motocykli. Nic nikomu nie zginęło. 🙂 Ogólnie Chorwacja wydawała nam się bardzo bezpieczna i bez większych obaw, zostawialiśmy swoje rzeczy, ale być może mieliśmy szczęście. 🙂
 • Warto wstać rano, naprawdę rano, żeby uniknąć niepotrzebnego stania w kolejce przed kasami i później przeciskania się na kładkach.
 • Odpuście sobie zwiedzanie w niedzielę i w święta, i w majówkę, i we wszystkie polskie dni wolne od pracy. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej.

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie – czy warto?

Sam fakt, że Plitwickie Jeziora zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO świadczy o ich pięknie i unikalności na skalę światową. Jednak jak to jest w przypadku pięknych miejsc, im piękniejsze i bardziej znane, tym więcej turystów je corocznie odwiedza. Albo mieliśmy strasznego pecha, albo tylko nam to przeszkadza, bo wśród wszystkich zachwytów na temat Plitwickich Jezior, nikt nie wspomniał o MASIE ludzi, która skutecznie zniechęca i przyćmiewa piękno miejsca. Stanie w kolejce do kasy, stanie w kolejce do łodzi, stanie w kolejce za łodzią, stanie w kolejce na kładkach, bo ktoś akurat robi sobie zdjęcie. Nie wierzycie? 🙂 Na koniec zostawiliśmy zdjęcie, które idealnie pokazuje jak się czuliśmy (żeby być sprawiedliwym, trzeba przyznać, że im później się robiło i byliśmy dalej, tym mniej ludzi). Odpowiadając na pytanie, czy warto? Może w innym terminie, innym czasie, za inną cenę, ale w nas Plitwickie Jeziora, które miały być cudem natury, pozostawiły rozczarowanie. Być może kiedyś damy im jeszcze jedną szansę. 🙂

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Co może Was jeszcze zainteresować?

 • Motocyklem na księżyc? To możliwe tylko w Chorwacji!
 • Motocyklowe wyzwanie i sprawdzian swoich technicznych umiejętności? Przeczytajcie o Sveti Jure. 🙂
 • Stare chorwackie powiedzenie mówi: „Obyś zginął na drogach Hvaru”. Dla nas to nie było żadne złorzeczenie, a zapowiedź świetnej przygody! Sprawdźcie sami tutaj!

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 22

 1. Krajobraz nieziemski. Na żywo musi to dodać magi. Szkoda że ludu tak dużo, ale nie ma się co dziwić. Każdy szuka coś nowego. Był sąsiad i sąsiadka to dlaczego my nie. My też jedziemy i kropka.
  I napiszę coś może kontrowersyjnego – lepiej nich te niedziele zostaną otwarte wszystkie, przynajmniej ze spokojem będzie można świat pozwiedzać w weekendy. HIHII – Oczywiście to żart, bo sama w handlu już prawie 10 lat robię.

  1. My mamy zazwyczaj ten problem, że wyjeżdżamy na weekend, wracamy w niedzielę, a w domu pusta lodówka. 🙂 I dopiero wtedy uświadamiamy sobie, że znowu jest wolna niedziela. 🙂 Już chyba byśmy woleli, żeby wszystkie były wolne – przynajmniej człowiek się przyzwyczai.

  1. Jeżeli nasza relacja zainspiruje kogoś do odwiedzenia tego cudownego miejsca, to naszą misję będziemy uważali za wykonaną 🙂

 2. Akurat we wrześniu wybieram się na urlop m.in. do Chorwacji i mam liście Jeziora Plitwickie. Cieszę się, że trafiłam na ten wpis 🙂 Wiem, na co się przygotować. Piękne zdjęcia – już nie mogę się doczekać, jak zobaczę te widoki na żywo!

  1. Zdjęcia nawet w połowie nie oddają wspaniałego klimatu tego miejsca, gdyby jeszcze udało się trafić na mniejszą ilość odwiedzających wodospady ludzi, to bylibyśmy w niebie 🙂

  1. To tym bardziej polecamy Chorwację 🙂 Może i plaże w większości kamieniste, ale woda wspaniała i słońce gwarantowane 🙂 A przy okazji można też coś zwiedzić 🙂

 3. Byłam na wodospadach Krka i są.piekne, ale te podobno jeszcze ładniejsze! Na pewno jak będę zmierzać w kierunku Dubrownika to zawitam tu!

Dodaj komentarz

Więcej w jeziora, Chorwacja, Plitwickie Jeziora
Wjazd motocyklem na Sveti Jure #foto

Zamknij