Jeziora Plitwickie – jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Posted by

Jeziora Plitwickie to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejscówek w Chorwacji. 16 krasowych jezior o przepięknej barwie, połączonych ze sobą kaskadowo, tworzą całą masę malowniczych wodospadów – to musiało wyglądać bajkowo. Niewiele zastanawiając się, zaplanowaliśmy trasę tak, żeby zahaczyć o Plitwickie Jeziora. Teraz już wiemy, że warto do zwiedzania przygotować się lepiej od nas. Żebyście nie popełnili tych samych błędów, co i my przeczytajcie nasz poradnik. Jeziora Plitwickie – jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? No i oczywiście, powiemy Wam, czy naszym zdaniem było warto. 🙂

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie – jaką wybrać trasę, jak zwiedzać?

Do Plitwickich Jezior prowadzą dwa wejścia numer 1 i numer 2. Od tego, które wybierzemy dość sporo zależy. Przed wyborem warto zastanowić się, ile mamy czasu na zwiedzanie, ponieważ trasy na Plitwickich Jeziorach zaczynają się od ok. 4 kilometrów do nawet 19. Jeśli mamy mało czasu, najoptymalniej jest wybrać, według nas oczywiście, wejście numer 2, bo startujemy od środka szlaku i wydaje nam się, że zwiedzanie tej części parku jest dużo bardziej intensywne. Nie fizycznie, tylko wrażeniowo. 🙂

WEJŚCIE NR 1 – Rastovača

Tutaj zaczynamy od samego początku szlaku, który prowadzi nas pod słynny wodospad – Veliki Slap i dalej mamy do wyboru 4 rożne trasy. Dużym plusem jest spory parking przed wejściem.

Trasa A CZAS: 2-3h DŁUGOŚĆ: 3,5 km

Trasa B CZAS: 3-4h DŁUGOŚĆ:4 km

Trasa C CZAS: 4-6h DŁUGOŚĆ: 8 km

Trasa K CZAS: 6-8h DŁUGOŚĆ: 18,3 km

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

WEJŚCIE NR 2 – Hladovina

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, jest to całkiem fajna opcja, jeśli chcemy zobaczyć dużo w krótkim czasie, ponieważ zwiedzanie rozpoczynamy od środka szlaku. Mamy tutaj wodospady, łódki, kładki, mniejsze i większe jeziorka. Mieliśmy to szczęście, że stojąc przed znakiem i zastanawiając się, którą trasę wybrać, spotkaliśmy przemiłego pana, który zdecydowanie polecił nam trasę E.

Trasa E CZAS: 2-3h DŁUGOŚĆ: 5,2 km

Trasa F CZAS: 3-4h DŁUGOŚĆ: 8,9 km

Trasa H CZAS: 4-6h DŁUGOŚĆ: 9,8 km

Trasa K CZAS: 6-8h DŁUGOŚĆ: 18,3 km

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety? Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie – ile kosztują bilety?

Największym minusem, według nas, jest fakt, że biletów nie możemy zakupić wcześniej przez internet. Przedsprzedaż odbywa się tylko na miejscu, co w okresie letnim powoduje gigantyczne kolejki do kasy.  AKTUALIZACJA! Od maja 2019 roku vouchery na bilety można kupić online pod tym adresem. Władze Parku wprowadziły również dzienne limity odwiedzających, dlatego nie warto liczyć na szczęście. Zakup voucherów jest blokowany w momencie osiągnięcia limitu odwiedzających. Vouchery można wymienić na bilety już na miejscu, na 30 minut przed planowaną wycieczką. Ilość dostępnych biletów możecie sprawdzić pod tym adresem. Są dwa rodzaje biletów: jedno- i dwudniowe. Te dwudniowe nie są jakoś bardzo atrakcyjne cenowo, a spokojnie jeden dzień wystarczy, żeby przejść najdłuższe szlaki. Pamiętajcie, żeby nie wyrzucać biletu – dzięki niemu możemy korzystać ze statków i busików, które często ratują zmęczone nogi i toalet na terenie całego parku.

Ceny biletów 1-dniowych są aktualne na rok 2019 i podane są w HRK.

 1.1. – 31.3.
1.11. – 31.12
1.4. – 31.5.
1.10. – 31.10.
1.6. – 30.6.
1.9. – 30.9.
Dorosły60 HRK100 HRK250 HRK
Po godzinie 16:00 150 HRK
Student55 HRK90 HRK160 HRK
Po godzinie 16:00 100 HRK
Dzieci 7-18 lat30 HRK50 HRK120 HRK
Po godzinie 16:00 50 HRK
Dzieci do 7 latZa darmoZa darmoZa darmo

Ceny biletów 2-dniowych są aktualne na rok 2019 i podane są w HRK.

 1.1. – 31.3.
1.11. – 31.12.
1.4. – 31.5.
1.10. – 31.10.
1.6. – 30.9.
Dorosły90 HRK160 HRK350 HRK
Student70 HRK120 HRK250 HRK
Dzieci 7-18 lat50 HRK80 HRK170 HRK
Dzieci do 7 latZa darmoZa darmoZa darmo

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Szukacie fajnego noclegu w Plitwickich Jeziorach? Poniżej nasze propozycje. Więcej hoteli z Plitwickich i okolic, znajdziecie tutaj.

Apartments & Room Vip
Eva Luxury Rooms & Apartments
16 Lakes Hotel
Przyjemne, klimatyzowane apartamenty z patio i ogrodem, w którym można zrobić grilla. 12 km od Plitwickich Jezior, jednak w bardzo korzystnej cenie. Koszt od ok. 120 PLN za 2 osoby.Świetna miejscówka zaraz obok wejścia nr 2 przy Plitwickich Jeziorach. Cena jest przystępna jak na taką lokalizację. Koszt od ok. 220 PLN za 2 osoby.Luksusowy hotel z basenem i barem do dyspozycji. Możliwość zamówienia śniadania. 10 km od Plitwickich Jezior. Koszt od ok. 300 PLN za 2 osoby.
Sprawdź
Sprawdź
Sprawdź

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • Do parku można wejść do godziny 20:00, natomiast parking jest czynny do 22:00. Godziny otwarcia parku mogą się zmienić i są zależne głównie od pory roku.
 • W parku obowiązuje całkowity zakaz kąpieli, schodzenia z wyznaczonych szlaków i wspinania się.
 • Park jest przyjazny zwierzakom, można zabrać swojego pupila, jeśli podróżujecie samochodem.
 • Autobusy i łodzie kursują co 30 minut. W zależności od długości linii, między 7:00-8:30 do 19:00-20:30.
 • Ceny w sklepikach obok kas są dość wygórowane, warto pamiętać o kupieniu sobie wcześniej wody i jakiś przekąsek. Sami nie stołowaliśmy się przy Plitwickich, ale znajomi ogradzają, więc lepiej posłuchać i na obiad czy kolację, podjechać kawałek dalej. 🙂
 • Rada dla motocyklistów – zabranie butów na zmianę to bardzo mądra decyzja! Dłuższe zwiedzanie, przy chorwackich temperaturach, może być bardzo nieprzyjemne. Najlepszą opcją jest w ogóle zmiana stroju. My przebraliśmy się na parkingu i zostawiliśmy swoje ciuchy obok motocykli. Nic nikomu nie zginęło. 🙂 Ogólnie Chorwacja wydawała nam się bardzo bezpieczna i bez większych obaw, zostawialiśmy swoje rzeczy, ale być może mieliśmy szczęście. 🙂
 • Warto wstać rano, naprawdę rano, żeby uniknąć niepotrzebnego stania w kolejce przed kasami i później przeciskania się na kładkach.
 • Odpuście sobie zwiedzanie w niedzielę i w święta, i w majówkę, i we wszystkie polskie dni wolne od pracy. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej.

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie – czy warto?

Sam fakt, że Plitwickie Jeziora zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO świadczy o ich pięknie i unikalności na skalę światową. Jednak jak to jest w przypadku pięknych miejsc, im piękniejsze i bardziej znane, tym więcej turystów je corocznie odwiedza. Albo mieliśmy strasznego pecha, albo tylko nam to przeszkadza, bo wśród wszystkich zachwytów na temat Plitwickich Jezior, nikt nie wspomniał o MASIE ludzi, która skutecznie zniechęca i przyćmiewa piękno miejsca. Stanie w kolejce do kasy, stanie w kolejce do łodzi, stanie w kolejce za łodzią, stanie w kolejce na kładkach, bo ktoś akurat robi sobie zdjęcie. Nie wierzycie? 🙂 Na koniec zostawiliśmy zdjęcie, które idealnie pokazuje jak się czuliśmy (żeby być sprawiedliwym, trzeba przyznać, że im później się robiło i byliśmy dalej, tym mniej ludzi). Odpowiadając na pytanie, czy warto? Może w innym terminie, innym czasie, za inną cenę, ale w nas Plitwickie Jeziora, które miały być cudem natury, pozostawiły rozczarowanie. Być może kiedyś damy im jeszcze jedną szansę. 🙂

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Jeziora Plitwickie - jaką wybrać trasę, jak zwiedzać, ile kosztują bilety?

Co może Was jeszcze zainteresować?

 • Motocyklem na księżyc? To możliwe tylko w Chorwacji!
 • Motocyklowe wyzwanie i sprawdzian swoich technicznych umiejętności? Przeczytajcie o Sveti Jure. 🙂
 • Stare chorwackie powiedzenie mówi: „Obyś zginął na drogach Hvaru”. Dla nas to nie było żadne złorzeczenie, a zapowiedź świetnej przygody! Sprawdźcie sami tutaj!

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 25

 1. Krajobraz nieziemski. Na żywo musi to dodać magi. Szkoda że ludu tak dużo, ale nie ma się co dziwić. Każdy szuka coś nowego. Był sąsiad i sąsiadka to dlaczego my nie. My też jedziemy i kropka.
  I napiszę coś może kontrowersyjnego – lepiej nich te niedziele zostaną otwarte wszystkie, przynajmniej ze spokojem będzie można świat pozwiedzać w weekendy. HIHII – Oczywiście to żart, bo sama w handlu już prawie 10 lat robię.

  1. My mamy zazwyczaj ten problem, że wyjeżdżamy na weekend, wracamy w niedzielę, a w domu pusta lodówka. 🙂 I dopiero wtedy uświadamiamy sobie, że znowu jest wolna niedziela. 🙂 Już chyba byśmy woleli, żeby wszystkie były wolne – przynajmniej człowiek się przyzwyczai.

  1. Jeżeli nasza relacja zainspiruje kogoś do odwiedzenia tego cudownego miejsca, to naszą misję będziemy uważali za wykonaną 🙂

 2. Akurat we wrześniu wybieram się na urlop m.in. do Chorwacji i mam liście Jeziora Plitwickie. Cieszę się, że trafiłam na ten wpis 🙂 Wiem, na co się przygotować. Piękne zdjęcia – już nie mogę się doczekać, jak zobaczę te widoki na żywo!

  1. Zdjęcia nawet w połowie nie oddają wspaniałego klimatu tego miejsca, gdyby jeszcze udało się trafić na mniejszą ilość odwiedzających wodospady ludzi, to bylibyśmy w niebie 🙂

  1. To tym bardziej polecamy Chorwację 🙂 Może i plaże w większości kamieniste, ale woda wspaniała i słońce gwarantowane 🙂 A przy okazji można też coś zwiedzić 🙂

 3. Byłam na wodospadach Krka i są.piekne, ale te podobno jeszcze ładniejsze! Na pewno jak będę zmierzać w kierunku Dubrownika to zawitam tu!

 4. Z własnego doświadczenia wiem, że warto chociaż raz być tam i zobaczyć ten piękny cud natury. Jak tam byłem to poczułem się jak w raju, jedynie co ilość ludzi w sezonie trochę przytłacza.

Dodaj komentarz

Więcej w jeziora, Chorwacja, Plitwickie Jeziora
Wjazd motocyklem na Sveti Jure #foto

Zamknij