W zasadzie to miał być już koniec naszych wakacji. Ostatnia atrakcja – Stelvio przejechana dzień wcześniej, teraz pozostało około 800 km do domu. Plan był taki, że wstajemy rano, jemy śniadanie i na spokojnie wracamy do Polski. Tak też zrobiliśmy, ale już na trasie okazało się, że ktoś postanowił jednak zepsuć (albo ulepszyć :)) nasz plan organizując w tym samym czasie, na kursie kolizyjnym, zawody Ironman Triathlon. Musieliśmy czekać około 3 godzin na ich zakończenie i otwarcie dróg. Jakoś trzeba było wykorzystać ten czas, Großglockner Hochalpenstraße blisko, ani się nie obejrzeliśmy, a już staliśmy po bilet do Narodowego Parku Wysokich Taurów.

50 kilometrów serpentyn i zapierających dech w piersiach widoków

Tak w dużym skrócie można opisać Grossglockner Hochalpenstrasse. To chyba jedna z najbardziej znanych tras wysokogórskich, znajdująca się w Wysokich Taurach, łącząca Salzburg z Karyntią. Powstała w latach 30 XX wieku i biegnie przez wszystkie alpejskie strefy klimatyczne aż do krainy wiecznego lodu – największego w Alpach Wschodnich, lodowca Pasterze.

Grossglockner Hochalpenstrasse miała przewyższać technicznie wszystkie podobne drogi wysokogórskie. Jej celem było przyciągniecie do, pogrążonej w kryzysie po I wojnie światowej, Austrii, jak największej ilości bogatych i zagranicznych turystów. Projektant Franz Wallack szacował, że trasę będzie odwiedzało ok. 120 tysięcy turystów rocznie. Nazwano go fantastą. 🙂 Dzisiaj wiemy, że rocznie przyjeżdża tu podziwiać widoki około milion osób.

Trasa idealnie dopasowuje się do kształtu terenu i otoczenia. Została zaprojektowana w taki sposób, żeby jak najmniej ingerować w naturalne środowisko i tereny parku Narodowego Wysokich Taurów. Poniżej mapa, którą znaleźliśmy na oficjalnej stronie www.grossglockner.at. Możecie tam również zobaczyć archiwalne zdjęcia z budowy trasy i sprawdzić aktualne ceny biletów.

Co trzeba wiedzieć o Grossglockner Hochalpenstrasse?

  • Trasa jest czynna od maja do początku listopada w godzinach 5-6 do 21:30 (w zależności od sezonu).
  • Wysokość 2571 m n.p.m., max. nachylenie 12%.
  • Nawierzchnia bardzo dobra, jeśli nie świetna.
  • Trasa nie należy do trudnych i wymagających. Zakręty, mimo, że ostre, są bardzo szerokie.
  • Wzdłuż trasy jest masa punktów widokowych i dobre zaplecze turystyczne – kilka restauracji, toalety.
  • W cenie biletu są wszystkie wejścia do atrakcji – muzea natury, historyczne, sezonowe i stałe wystawy. W cenę wliczone są również parkingi.
  • Na Grossglockner jest zainstalowanych kilka kamer, zawsze można sprawdzić, jaka pogoda Was czeka. Link znajdziecie tutaj.
  • Jeśli tempo topnienia lodowca Pasterze się nie zmieni, to za ok. 35 lat rozpuści się zupełnie, więc nie odkładajcie wyjazdu na emeryturę. 🙂

Cena biletów

Niestety tanio nie będzie, ale według nas – warto. 🙂 Cennik obowiązywał w roku 2017.

Grossglockner Hochalpenstrasse MotocyklSamochódUwagi
Tageskarte (karta dzienna)25,50€35,50€Po godzinie 18:00 cena za motocykl to 19€, za samochód 25,50€.
Elektrofahrzeuge Tageskarte (karta dzienna dla pojazdów elektrycznych)19€25,50€
Aufzahlung Tageskarte 2.Tag (dopłata za 2 wjazd)11€11€
30-Tage-Karte (karta 30-dniowa)44€55€
Rundfahrkarte (karta objazdowa)32€42€Ważna jako karta dzienna na drogę Alpejska i na drogę Felbertauernstraße (płatny tunel) w przeciągu 30 dni.
Tourticket (karta na 3 przełęcze)35€-W cenie są trzy przełęcze Grossglockner, Gerlos i Nockalmstrasse.
Gruppentarif (karta grupowa)22,50€31,50€Zniżki obowiązują przy grupie większej niż 10 osób.

Wszystkie zdjęcia? Kliknij poniżej.

Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglockner Hochalpenstrasse

Dalsza część trasy to domu, to już rutyna, austriackie autostrady i bicie kilometrów – łącznie ponad 1000 tego dnia. Warto było? Powiedzcie? 🙂