Florencja – serce słonecznej Toskanii

Posted by

Co można znaleźć w rozsławionej na całym świecie Florencji, sercu przepięknej Toskanii? Przede wszystkim wspaniałą architekturę, ogrom zabytków i dzieł sztuki, których nie byliśmy w stanie nawet zobaczyć podczas naszego jednodniowego pobytu. We Florencji warto się zgubić, znaleźć mniej uczęszczane przez turystów szlaki, chłonąć jej piękno na każdym kroku i po prostu docenić, bo jest prawdziwą królową wśród włoskich miast.

Florencja

Żeby nie było tak różowo i pięknie! 🙂 Przygotujcie się na tłumy turystów, które wylewają się uliczkami niczym rzeka. Bo przecież, kto nie chciałby zobaczyć miasta Leonarda da Vinci czy Dantego Alighieri? Owszem, nie spodziewaliśmy się pustek, w końcu byliśmy w sezonie i w końcu to była FLORENCJA, ale to, co zobaczyliśmy i tak nas zaskoczyło. Florencja jest piękna, bez dwóch zdań, jednak tłumy, które ją odwiedzają, potrafią sprawić, że po kilku godzinach czuliśmy się zmęczeni. Rozumiemy w pełni zachwyt Florencją, dla nas być może nawet w innym czasie i o innej porze roku, wydałaby nam się miastem marzeń.

Florencja – serce słonecznej Toskanii – w jeden dzień?

Da się? Nie da się, jeśli chcecie wchodzić do atrakcji, odwiedzać muzea i galerie. A i nawet wtedy ciężko jest zwiedzić toskańską stolicę w jeden dzień. Szczerze mówiąc to tydzień poza sezonem letnim, byłby optymalny. My mieliśmy tylko jeden dzień, dlatego postanowiliśmy po prostu, na spokojnie, po niej się poszlajać. Chłonąc sztukę i klimat, którą spotkać można na każdym kroku.

Nie mieliśmy konkretnego planu, prócz jednego obowiązkowego punktu, który jak się okazało później, był również obowiązkowym punktem wszystkich Azjatów – zachód słońca na wzgórzu Michała Anioła, ale zacznijmy od tego, co chyba jest najbardziej rozpoznawalnym elementem krajobrazu Florencji.

Florencja

Florencja

Katedra Sana Maria Del Fiore – symbol renesansu

Symbol włoskiego renesansu, ale również Florencji i Włoch. Santa Maria Del Fiore, czyli katedra Matki Boskiej Kwietnej, zachwyca bogactwem materiałów, wzorów i formy. Można godzinami patrzeć na jej fasadę wyłapując to coraz to nowsze, i piękniejsze, szczegóły. Chcieliśmy kupić bilet i zobaczyć kopułę z bliska, ale… rezerwacje były wykupione na cały TYDZIEŃ do przodu. Więc, jeśli marzy się Wam wejście na kopułę czy campanillę, to nie popełnijcie tego samego błędu, co my.

Florencja

Florencja

Zaprojektowana i realizowana pod kierunkiem Filippo Brunelleschiego kopuła nad katedrą Santa Maria del Fiore jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Florencji. Uchodzi za symbol przemian renesansowych we Włoszech.

Co warto wiedzieć?

 • Wejście do samej katedry jest darmowe (pamiętajcie o zakrytych ramionach!). Płatna jest natomiast cała reszta kompleksu katedralnego: dzwonnica (Giotto’s Campanile), kopuła, baptysterium, muzeum i krypta. Całość kosztuje 18€ i jest ważna 72h od momentu wejścia do pierwszej atrakcji. Bilet jest jednorazowy, czyli nie możemy wejść kilka razy do tych samych obiektów.
 • Obowiązują rezerwacje do wejścia na kopułę. Jeśli nie pojawimy się o konkretnej godzinie, rezerwacja przepada i tracimy możliwość wejścia na kopułę. Rezerwacja jest obowiązkowa również dla posiadaczy Firenze Card, o której będziemy jeszcze pisać.
 • Bilet można kupić online na oficjalnej stronie.
 • Można również zarezerwować godzinę wejścia na kopułę (już po zakupie biletu) na stronie katedry.

Florencja

Rifrullo del Diavolo czyli o diable, którego przechytrzył ksiądz

Zdarzyło się Wam poczuć powiew chłodniejszego wiatru na twarzy, kiedy byliście na Piazza Duomo? Podobno zimą przybiera na sile i staje się jeszcze bardziej intensywny. Stoi za tym nikt inny jak diabeł, imieniem Rifrullo. Według legendy diabeł, wybrał pewnego księdza, któremu chciał skraść duszę. Ksiądz przed wejściem do Santa Maria Del Fiore złożył mu propozycję – diabeł zabierze jego duszę, ale on chce się jeszcze ostatni raz pomodlić. Diabeł ochoczo na to przystał, ksiądz wszedł do środka i niepostrzeżenie wyszedł innymi drzwiami. W między czasie diabeł, znudzony czekaniem, zaczął chrapać, tworząc lekki wiatr. Kiedy Rifrullo odkrył oszustwo, jego oddech zamienił się w prawdziwą trąbę powietrzną, smagającą złym zimnem. Od tamtej pory Rifrullo wciąż czeka na księdza, który wyjdzie z Sanda Maria Del Fiore. Tyle o diable, my go nie spotkaliśmy, mimo, że na Piazza Duomo spędziliśmy sporo czasu, a przecież swój do swego ciągnie. 🙂

Florencja

Historyczne centrum – Palzzio Vecchio, Piazza della Signoria, Loggia dei Lanzi i galeria Uffizi

Zaraz niedaleko od Sana Maria Del Fiore znajduje się historyczne centrum Florencji, a przy nim pałac Vecchio, czyli dawny ratusz. Został wybudowany w XIV wieku i jego charakterystyczna wieża jest następnym. najbardziej rozpoznawalnych elementów florenckiego krajobrazu. Na wieżę można wejść, roztacza się z niej przepiękna panorama na miasto. Oczywiście, jeśli starczy Wam cierpliwości, żeby się tam dostać. Przed samym pałacem znajduje się kopia rzeźby Dawida Michała Anioła. Pałac Vecchio znajduje się przy olbrzymim placu Piazza della Signoria słynącym z fontanny Neptuna oraz z otwartej galerii rzeźb Loggia dei Lanzi. To właśnie przy fontannie Neptuna spalono ciało charyzmatycznego reformatora kościelnego – Savonaroli, co upamiętnia tablica na placu.

Florencja

Galeria Uffizi znajdująca się zaraz obok placu della Signoria to jedno z najstarszych muzeów w Europie. Gigantyczne do dzisiaj zbiory, zapoczątkował wielbiciel sztuki Leopold Medyceusz. Nawet nie próbowaliśmy się do niej dostać, bo wiedzieliśmy, że przepadlibyśmy przynajmniej na kilka dni. Giotto, Duccio, Pierro Della Francesca, Botticelli, da Vinci, Rafael, Michał Anioł, Dürer, Tycjan, Rubens, Caravaggio i wielu, wielu najwybitniejszych malarzy i artystów w cenie 30€.

 • Bilety do galerii Uffizi można zarezerwować na stronie b-ticket. Pamiętajcie, że płacimy za rezerwację biletu na konkretną godzinę, a nie za bilet. Po bilet musimy się stawić osobiście, jeśli tego nie zrobimy – przepada. Do ceny biletu, każdego z osobna, doliczana jest opłata rezerwacyjna w wysokości 4€. W sezonie liczcie się z tym, że biletów bez rezerwacji możecie już nie dostać, więc, jeśli bardzo Wam zależy na wejściu, dobrze jest przemyśleć dopłatę do wcześniejszej rezerwacji online.

Florencja

Santa Maria Novella

Gdybyście przyjechali do Florencji pociągiem, to z pewnością byłby to Wasz pierwszy przystanek. Sana Maria Novella znajduje się tuż obok dworca głównego. To jeden z najważniejszych zabytków Toskanii – kompleks klasztorny Dominikanów. W skład całości wchodzą: bazylika Santa Maria Novella, muzeum klasztorne, dziedziniec, krużganek oraz fragment cmentarza przyklasztornego. Budowę bazyliki rozpoczęto w XIII w., zakończono dopiero w drugiej połowie XIV w. W XV wi. przebudowano fasadę bazyliki pod kierownictwem Leona Battista Albertiego.

 • Wejście do kompleksu znajduje się nieco z boku, przy Piazza della Stazione 4, a nie przy placu Piazza Santa Maria Novella.
 • Warto zajrzeć do Officina Profumo – Farmaceutica di Santa Maria Novella przy Via della Scala 16. To XIII-wieczna apteka, która zachowała do dzisiaj swój autentyczny wystrój i freski. W aptece znajduje się malutki sklepik z oryginalnymi kosmetykami. Wejście do apteki jest za darmo, za to ceny w sklepie są astronomiczne. 🙂

Florencja

San Lorenzo i największy targ we Florencji – raj dla koneserów?

Na północ od Santa Maria Del Fiore znajduje dzielnica San Lorenzo, której głównym punktem jest bazylika XIV-wieczna bazylika San Lorenzo, Mercato Centrale, Biblioteca Medicea Laurenziana, zaprojektowana przez Michała Anioła i Cappelle Medicee. Tłum ludzi, którzy próbowali tu kupić coś na targu za astronomiczne kwoty i nachalni sprzedawcy, skutecznie nas zniechęcili do tego miejsca. Mercato Centrale jest opisywane jako miejsce, w którym kupimy lokalne produkty – taki raj dla koneserów dobrego jedzenia. Tymczasem jak wyglądał w rzeczywistości? Ano nijak miał się do opisu, a w pochodzenie części produktów można powątpiewać, że w ogóle było włoskie. Florencja słynie z produktów skórzanych, na Mercato Centrale było ich zatrzęsienie, a każdy z nich „unikatowy” i „ręcznie robiony”. Sam fen fakt, daje dużo do myślenia. 🙂

Florencja

Bazylika została zaprojektowana przez florenckiego architekta – Filippo Brunelleschi. Powstała na miejscu świątyni z okresu romańskiego, założonej w 393 roku.

Most złotników – Ponte Vecchio

Ponte Vecchio to najstarszy most na rzece Arno, swoją historią sięgający czasów etruskich. Przetrwał, jako jedyny, odwrót wojsk niemieckich podczas II wojny światowej, podobno hitlerowcy nie zdążyli odpalić ładunków. Niegdyś znajdowały się tutaj sklepy rzeźnicze i botteghe, czyli garbarnie, dzisiaj to chyba „najdroższy” most we Włoszech. W XVI wieku malutkie, urocze sklepiki zostały zaadaptowane na warsztaty złotnicze i jubilerskie, które dzisiaj kuszą swoimi wyrobami na wystawach. Ponad sklepikami znajduje się korytarz Vasariego, który łączy Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti.

Florencja

Florencja

Florencja

Wzgórze Michała Anioła

Zastanawialiście się, gdzie zrobić najładniejsze zdjęcia panoramy Florencji? Zaraz obok ogrodów Boboli znajduje się Piazza Michelangelo i to właśnie tutaj powinniście przyjść, żeby zrobić najlepsze zdjęcie z panoramą Florencji. Najlepiej o zachodzie słońca, widok jest bajeczny. Pamiętajcie tylko, żeby w sezonie, odpowiednio wcześnie zająć miejscówkę przy barierce, bo później pozostanie Wam tylko zadowolenie się zdjęciami z tysiącem azjatyckich głów na pierwszym planie.

Florencja

Florencja i Ezio Auditore – coś dla miłośników gier

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wrzucili filmu z rewelacyjnej gry Assassin’s Creed, która mimo, że ma już prawie 11 lat, jest jedną z najlepszych serii. Zwiedzając Florencję, mieliśmy zawsze w głowie sceny z Assassin’s Creed, w grze zrobiła na nas największe wrażenie spośród wszystkich miast, na żywo jest jednym z piękniejszych, w których byliśmy. Gdyby ktoś jeszcze nie znał tego tytułu – polecamy. 🙂

Firenze Card

We Florencji jest drogo, BARDZO drogo. Wejściówki do atrakcji były jednymi z najdroższych w całych Włoszech, dlatego, jeśli nastawiacie się na zwiedzanie, warto zaopatrzyć się w Firenze Card, która jest ważna 72h i pozwala nam na wejście kolejką priorytetową do 72 atrakcji. Aktywuje się z momentem wejścia do pierwszej atrakcji. Firenze Card kosztuje 72€, co jest najdroższą kartą, z którą się spotkaliśmy.

Kilka naszych uwag na koniec

 • Florencja należy do tego typu miast, gdzie większość zabytków znajduje się w centrum i wszędzie jest względnie blisko, dlatego najlepiej zwiedzajcie ją na pieszo.
 • Koniecznie zobaczcie artystów na Via Calimala!
 • Najładniejszy widok na most Vecchio jest z mostu Santa Trinita.
 • Pospacerujcie brzegiem rzeki Arno, tam jest prawdziwa Florencja!
 • Zajrzyjcie do ogrodów Boboli i Bardini, zwłaszcza, kiedy kwitnie wisteria.
 • Potrzyjcie ryjek dziczka Porcellino na szczęście i żeby jeszcze tutaj wrócić.

Florencja

Co może Was jeszcze zainteresować?

Całkowity dystans: 159.85 km
Total time: 09:22:04
Pobieranie

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 13

 1. Bardzo obszerny i ciekawie napisany tekst, zilustrowany świetnymi zdjęciami. Szczególnie spodobała mi się legenda o diable, lubię wszelkie ludowe opowiastki 🙂 Choć nie jestem typem gracza, to nawet ja kojarzę grę, o której wspomniane jest w tekście i powiem szczerze, że nie miałam pojęcia, iż akcja (badź jej cześć?) dzieje się właśnie we Florencji 🙂

  1. My od zawsze związani z rynkiem gier komputerowych, więc nic dziwnego, że ciekawostki tego typu zawsze wpadną nam w oko 🙂

 2. Widzę, że we Florencji podobnie jak w Neapolu – dziki tłum ludzi. Tam jeszcze nie byliśmy. Byliśmy w Rzymie, Wenecji i Neapolu. Florencja opiero przed nami. Bardzo ciekawy wpis. Ja kocham podróże, zwłaszcza do Włoch 🙂

 3. Muszę przyznać, że Florencja zawsze była dla mnie wielkim podróżniczym marzeniem i nie wiem czemu, ale nigdy mi się nie udało tego marzenia zrealizować. Ostatnio coraz częściej trafiam na opisy Florencji, relacje z podróży różnych osób. Czy to przeznaczenie? Chyba tak 😉 W każdym razie dziękuję za ten wpis, który mnie bardzo motywuje do tego, aby moje marzenie w końcu zrealizować 🙂

Dodaj komentarz

Więcej w Włochy, Florencja, Italia, Toskania, Toscana, Tuscany, Sana Maria Del Fiore, Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio
Apeniny to motocyklowy raj?

Zamknij