Ferrara, co zobaczyć w renesansowej perle Włoch?

Posted by

Ferrara to średniej wielkości miasto, niedaleko Bolonii. Można z niej spokojnie dojechać pociągiem. To niecałe 50 kilometrów, a jednak, mimo środka sezonu, nie spotkaliśmy się w nim z tłumami turystów. Trafiliśmy do niej zupełnie przypadkiem. Nie była miastem, o którym dużo wcześniej słyszeliśmy, gdzieś obiła się o uszy nazwa, a my chcieliśmy odpocząć od lejącego się z nieba żaru, zjeść lody, napić się, więc wydała nam się świetnym miejscem. Później żałowaliśmy tylko jednego – że będąc tylko przejazdem dysponowaliśmy tak małą ilością czasu, że nie byliśmy w stanie zostać tam dłużej, bo to jest jedno z tych miast, w których się można zakochać. Co można zobaczyć w Ferrarze? Zobaczcie sami. 🙂

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Ferrara – miasto idealne

Ferrara tak naprawdę zyskała na znaczeniu dopiero dzięki panowaniu rodziny d’Este. Za ich rządów rozpoczęto budowanie zamku św. Michała, pałaców, które do dzisiaj są zamieszkane, uniwersytetu, na którym studiowało wiele osobistości. O potędze i znaczeniu Ferrary może chociażby świadczyć fakt, że książę Alfons d’Este ożenił się z córką papieża Aleksandra VI. To właśnie w Ferrarze kontrowersyjna Lukrecja Borgia odnalazła spokój. Stworzyła tutaj dom otwarty dla artystów, wspierała malarzy, muzyków, brała ich pod swoją opiekę, była sprawiedliwą władczynią i dobrą matką. Dzięki niej Ferrara stała się renesansowym centrum naukowym i kulturalnym.

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Ferrara rozwijała się tak prężnie, że nie była w stanie pomieścić wszystkich mieszkańców, dlatego w 1492 roku postanowiono rozbudować miasto o nową, renesansową dzielnicę. Powiększyła się o połowę, ale co najważniejsze, zrobiono to tak, że nowa dzielnica była dopełnieniem starej – średniowiecznej, a nie ją zastępowała. Niczego nie burzono, zachowano średniowieczny układ ulic, przedłużono je, przebudowę przeprowadzono z pełnym szacunkiem do mienionych epok.

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Dzięki czemu uzyskano miasto o idealnie złotych proporcjach, do których dążono w antyku i później w renesansie, który garściami czerpał z starożytnej wiedzy i skłaniał się ku tym samym ideałom. Ulice, które prowadzą do miasta, mają idealnie 2 km długości i przecinają się przy Palazzo dei Diamanti. Gdybyśmy podwoili długość promienia i narysowali koło z centrum przy Palazzo dei Diamanti, wszystkie najważniejsze zabudowania znalazłyby się w jego centrum. I właśnie dzięki takiemu spojrzeniu na urbanistyczny układ miasta, Ferrara została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uznawana za pierwsze nowoczesne miasto Europy.

Castello Estense

Zamek, który jest położony niemal w centrum miasta, jest chyba najbardziej rozpoznawalnym i charakterystycznym obiektem w Ferrarze. Do dzisiaj otacza go fosa, a do środka można dostać się przez jeden z trzech mostów zwodzonych. Teraz jest atrakcją turystyczną, niegdyś pełnił rolę fortecy, wybudowanej w 1385 roku przez  Niccolò d’Este, żeby chronić siebie rodzinę. Co ciekawe, nie przed najeźdźcami, tylko przed swoim własnym ludem.

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Rodzina d’Este była jedną z najstarszych włoskich dynastii i jednym z najpotężniejszych rodów europejskich.

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

My nie mieliśmy czasu, żeby zwiedzić zamek od środka, ale podobno warto. Prawdziwą gratką dla miłośników historii będą w niemal nienaruszonym kształcie lochy i więzienia, w tym cela, w której trzymano księcia Gulio D’Este oskarżonego o spisek przeciw Diukowi Alfonso I.

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Ratusz przy Piazza del Municipio z imponującymi schodami był niegdyś pierwszą rezydencja rodu d’Este.

Katedra San Giorgio

Ta XII-wieczna katedra słynie z imponującej fasady, której dolna część jest w stylu romańskim, natomiast górna – gotyckim. Niestety dla nas, w 2016 rozpoczęto prace konserwatorskie, które nie wiadomo, kiedy zostaną zakończone. Z południowej strony katedry dobudowano w latach 1451-1493 renesansową kampanilę, która nigdy nie została ukończona. Jej projekt podobno przygotował sławny Leone Battista Alberti.

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Loggia dei Merciai. To tutaj, pod arkadami, przyklejone do katedry, znajdowały się malutkie sklepiki z drogocennymi towarami i wełną.

Dzielnica żydowska

Via Della Volte to prawdziwa perełka Ferrary. W średniowieczu ulicę zamieszkiwali kupcy i handlarze, którzy wykorzystywali pobliski Pad, zanim jeszcze nie zmienił biegu, do transportu i handlu na całym półwyspie. Charakterystyczne łuki służyły do transportu towarów do nadrzecznych magazynów. Zapewniały one bezpieczeństwo i chroniły przed napadami.

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Najstarszy bar winny na świecie

Enoteca Al Brindisi znajduje się zaraz przy katedrze i jest najstarszym winnym barem na świecie, którego tradycje sięgają 1435 roku. Nad enoteką znajdują się pokoje, które niegdyś były akademikiem studenckim wydziału teologicznego. Podobno nad samym barem mieszkał Mikołaj Kopernik. 🙂

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Co warto wiedzieć o Ferrarze?

  • Większość zabytków znajduje się w obrębie murów starego miasta, więc Ferrarę najlepiej zwiedza się na piechotę albo rowerem. Ferrara to chyba najbardziej „rowerowe” miasto, które widzieliśmy i prędzej się tutaj zobaczy rower niż samochód. 🙂 Większość hoteli ma w swojej ofercie możliwość wypożyczenia roweru. Nie bez powodu, bo w Ferrarze jest masa ścieżek rowerowych i tras. Więcej możecie przeczytać na stronie miasta.

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

  • Zwiedzanie warto rozpocząć od Castello Estense. Na jego dziedzińcu w biurze informacji turystycznej można otrzymać ulotkę z planem miasta i konkretnymi trasami turystycznymi.
  • Bilet wstęp do zamku kosztuje 6€. Warto jednak sprawdzić godziny wejścia, bo jak to bywa we Włoszech, jest często zamykany w ciągu dnia. Przy zamku znajduje się najlepszy punkt obserwacyjny całej Ferrary – Lwia Wieża. Bilet kosztuje 2€ i można na nią wejść tylko do godziny 16:00.

Wszystkie zdjęcia? Kliknij poniżej.

Co może Was jeszcze zainteresować?

Ferrara-miasto idealne-włochy-motocyklem

Starówka w Ferrarze otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z XV-XVI w. o długości 9 km. Są to, obok Lukki najlepiej zachowane umocnienia renesansowe we Włoszech.

 

 

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 8

    1. My na pewno będziemy chcieli tam wrócić, na razie w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale wtedy na 100% dla tego miasta zarezerwujemy sobie co najmniej 2-3 dni 🙂

Dodaj komentarz

Więcej w Włochy, Italia, Ferrara, Emilia-Romania, rodzina Borgia
Ferrara
Renesansowa perła we Włoszech – Ferrara #foto

Zamknij