Chorwacja na motocyklu – mapy, opis trasy i porady

Posted by

Planujecie motocyklowy wyjazd do Chorwacji? Nie macie gotowej trasy, ani głowy do jej planowania? My już przez to przebrnęliśmy podczas opracowywania naszych wyjazdów do Chorwacji w poprzednich latach. „Chorwacja na motocyklu – mapy, opis trasy i porady” to nasze vademecum, które przygotowaliśmy w oparciu o własne doświadczenia z poprzednich wycieczek. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba i z chęcią też uzupełnimy go o Wasze uwagi. :)))

Droga na terenie narodowego parku Biokovo prowadząca na Sveti Jure.

Chorwacja na motocyklu, kiedy, na ile dni, co zobaczyć, gdzie pojechać?

Jeśli Chorwacja na motocyklu, to tylko poza wysokim sezonem – na przełomie maja i czerwca lub we wrześniu. Dlaczego? Wraz ze wzrostem ilości turystów i wysokości temperatur nieprzyjaznych dla motocyklistów, rosną też i ceny na wszystko. Zaczynając od noclegów, kończąc na cenach wyżywienia. Z temperaturą morza w maju może być różnie, ale na pewno będzie cieplej niż w naszym Bałtyku. :)))

Jest to plan 8-10 dniowej wycieczki objazdowej po chorwackich winklach. Głównymi atrakcjami są Jeziora Plitwickie, Szybenik, Trogir, Split, chorwacki klasyk czyli Sveti Jure, Makarska, księżycowa wyspa Pag i Hvar. Staraliśmy się, żeby ceny wejściówek czy promów, podane we wszystkich artykułach były aktualne, ale często zmieniają się z miesiąca na miesiąc, więc warto upewnić się przed samym wyjazdem. Dwa dni, pierwszy i ostatni są dniami dojazdowymi. Liczyliśmy start z Katowic, ale ponieważ zapewne część z Was będzie mogła mieć więcej kilometrów do przebycia, postaramy się zaproponować także alternatywne noclegi po drodze. Całościowo do przejechania jest około 3500 kilometrów od granic Polski.

Dla nas zawsze najpiękniejsza, o każdej porze roku czy dnia – prawdziwie kosmiczna wyspa Pag. Zachwyca za każdym razem, pokazując coraz to nowsze oblicza.

Noclegi w Chorwacji

Nocowanie na dziko w Chorwacji jest nielegalne, owszem można, dopóki nie zgarnie się pierwszego mandatu. :))) My osobiście nie zabieraliśmy namiotu, ceny poza sezonem wysokim są na tyle przyzwoite, że spanie pod namiotem na campingach jest porównywalne do cen hoteli czy kwater prywatnych. Jeśli nie mamy ze sobą namiotu, lubimy wiedzieć, gdzie będziemy spali, dlatego staramy się szukać noclegów przed wyjazdem. Często korzystamy z portalu Airbnb.pl, jednak na potwierdzenie rezerwacji trzeba czekać tam do 24 godzin, co uniemożliwia szukanie noclegu na bieżąco. Podrzuciliśmy Wam propozycje sprawdzonych przez nas hoteli i pensjonatów, być może z nich skorzystacie.

Stari Grad to niewielkie miasteczko, założone w tym samym roku, w którym urodził się słynny filozof – Arystoteles. Prawdziwa perełka na wyspie Hvar.

Wiemy z własnego doświadczenia, że warto obrać sobie przynajmniej jedno miejsce na trasie, w którym zatrzymacie się przez co najmniej 3-4 dni. Będzie to Wasza baza wypadowa do krótkich krajoznawczych wycieczek i jednocześnie możliwość odetchnięcia od codziennej jazdy, jeżeli będziecie chcieli zrobić sobie dzień wolny. Codzienne pakowanie się i rozpakowywanie bywa męczące. :))) Przynajmniej dla nas, był to zawsze najbardziej przykry obowiązek każdego dnia.

Przed wyruszeniem w podróż

Jeśli macie problemy z pakowaniem się, a u nas często wiele przedmiotów, bywa mocno spornych, albo obawiacie się, że zapomnicie o czymś ważnym – dokumenty, karty, apteczka itp., przeczytajcie nasz niezbędnik podróżniczy wraz z checklistą do pobrania. Pisaliśmy w nim o karcie EKUZ, naprawdę warto oszczędzić sobie problemów i ją zawczasu wyrobić. Po naszym pierwszym wypadku, nigdzie się bez niej nie ruszamy. Karta nic nie kosztuje, a w razie czego pozwala na częściowe pominięcie szpitalnych formalności, które za granicą mogą być upierdliwe. A później i w Polsce.

Widok z promu, płynącego na wyspę Hvar. W tle góry Dynarskie i gdzieś daleko chorwackie Stelvio – Sv. Jure. 🙂

Pobierz nasz subiektywny niezbędnik!

POBIERZ

Waluta i finanse

Walutą w Chorwacji jest kuna chorwacka (HRK) i chociaż czasami można zapłacić EUR, to nie nastawiajcie się, że jest to możliwe wszędzie. Jeśli chcecie korzystać z gotówki, zabranie ze sobą EUR i wymienienie na HRK, najlepiej w banku, będzie najbardziej korzystne. My osobiście korzystamy z kart płatniczych. Dopóki nie odkryliśmy Revoluta, były to zwykłe VISA lub MasterCard i w zależności od banku czy typu karty pobierane były różne prowizje. Dlaczego wspominamy o Revolucie? To karta, która pozwala nam na wykonywanie płatności, wymieniając walutę online, po kursie międzybankowym. O plusach i minusach korzystania z Revoluta, pisaliśmy już wcześniej.

Odwieczne pytanie, ile przeznaczyć kasy na wyjazd i ile gotówki zabrać ze sobą. Jeśli chodzi o gotówkę, to my zazwyczaj zabieramy około 50-100 €. Czasami zdarzają się okazje, że chcemy coś kupić u lokalesa, jakieś domowe wyroby czy alkohol, więc warto mieć przy sobie jakieś drobne. Nigdy w takich przypadkach nie mieliśmy problemów, że chcemy płacić w EUR. Szybkie przeliczenie i zawsze można się dogadać. :))) Natomiast, jeśli chodzi o całościowy wydatek, to nas 9-dniowy wyjazd do Chorwacji kosztował ok. 4k. Za dwie osoby, z paliwem, noclegami, wyżywieniem i bez żadnych wyrzeczeń.

Mapy i opis trasy z podziałem na poszczególnie dni

Dzień pierwszy jest przeznaczony na dojazd z Polski, przez Czechy, Austrię, Słowenię do chorwackich Plitwickich Jezior. Do przejechania jest około 900 kilometrów. Jeżeli z naszej południowej granicy ruszycie o godzinie 7.00-8.00, przy założeniu, że średnio na autostradach będziecie jechać z prędkościami około 110-120 km/h i co godzinę będziecie robili sobie 10 minutowe przerwy, na miejscu powinniście być w okolicy 20.00.

WARTO WIEDZIEĆ!

  • * W Austrii obowiązuje Was winieta motocyklowa, gdzie ją kupić i w jakiej cenie dowiecie się TUTAJ.
  • * Na Słowenii musicie zapłacić za przejazd, bliższe informacje na te temat znajdziecie TUTAJ.
  • * W Chorwacji płacicie tylko na bramkach, przed wjazdem na autostradę, żadne winiety nie będą potrzebne.

Wiedeń

Warto zatrzymać się we Wiedniu, chociaż na jeden dzień. Mimo, że jeden dzień to za mało, żeby poznać miasto, ale wystarczająco, żeby poczuć jego klimat.

Dla osób, które chcą tą trasę rozłożyć na 2 części proponujemy noclegi w pobliżu Wiednia lub Mariboru, w zależności, ile kilometrów macie do zrobienia. My podczas jednej z wycieczek na południe, zrobiliśmy sobie postój we Wiedniu. Plan 1-dniowego zwiedzania znajdziecie TUTAJ. Jeśli nie lubicie łażenia i oglądania kościołów, polecamy po prostu pojechać na starówkę i posiedzieć sobie na rynku, zajadając torcik Sachera albo słynny Wiener Schnitzel, czyli prawie schabowy po wiedeńsku. :)))

WYBRANE PRZEZ NAS NOCLEGI WE WIEDNIU, MARIBORZE I W OKOLICY PLITWICKICH JEZIOR

OEKOTEL Treffpunkt Föhrenhain w Wiedniu

Łatwo trafić z autostrady, idealne miejsce do zatrzymania się na jedną noc w drodze na południe Europy. Symatyczna obsługa i dobre śniadanie w przyzwoitej cenie.

Rezerwuj Szukaj w pobliżu
Hotel Milena w Mariborze

Nie najtańszy, ale nasz faworyt. Tam dostaniecie, o każdej porze dnia i nocy, najlepszą kawę w tej części Europy. 🙂 Symatyczna obsługa i wysoki standard, jest także miejsce na grila.

Rezerwuj Szukaj w pobliżu
Apartments Božić w okolicy Plitwickich Jezior

Dobra cena, bezpieczny parking na motocykle, bardzo przyjazny właściciel. Wszystko to w odległości około 10 minut jazdy do Plitwickich Jezior.

Rezerwuj Szukaj w pobliżu
Hotel Bellevue

Rewelacyjna lokalizacja, przy samym wejściu do Plitwickich Jezior. Można z samego rana zwiedzać, omijając kolejki. Niestety wraz z dobrą lokalizacją rośnie też cena.

Rezerwuj Szukaj w pobliżu

Drugi dzień najlepiej rozpocząć od zwiedzania Plitwickich Jezior. Na spokojnie 5-6 godzin wystarczy. Na temat Plitwickich Jezior dowiecie się wszystkiego TUTAJ. W naszym poprzednim artykule, znajdziecie info, która trasa jest najbardziej optymalna, ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie i ile zapłacicie za tę przyjemność. Miłe zaskoczenie - ceny poza sezonem są duuuużo niższe w 2019 niż wtedy, kiedy my byliśmy. :))) Następnie przez przepiękne winkle, podziwiając widoki na trasie D27, ruszamy do kilkudniowej bazy wypadowej w Trogirze. Po drodze warto zatrzymać się w Szybeniku. To malutkie miasto, na które wystarczy kilka godzin. Jeżeli nie będziecie mieli na to czasu, nie przejmujcie się, bezproblemowo możecie zrobić to później. Dystans do przejechania: około 300 km.

WYBRANE PRZEZ NAS NOCLEGI W TROGIRZE

Villa Malo More
Hotel Resnik
Apartmani Levarda
Chyba najlepszy pod względem stosunku ceny do jakości obiekt, jaki udało nam się znaleźć w Trogirze. Zamknięty parking dla motocykli, restauracja i sklep otwarty do późna pod nosem. A po przeciwnej stronie ulicy plaża z barem czynnym do późna w nocy.Położony niedaleko Trogiru, w miejscowości Kaštela, hotel wraz z domkami letniskowymi. Przyzwoite jedzenie za sensowną cenę. My spaliśmy w domkach, 4-osobowych z kuchnią i łazienką. Miejsce na motocykl przed każdym z nich.Apartamenty przy Trogirze. Bardzo dobra cena, miejsce parkingowe blisko. Piękne widoki z okien. Idealna miejscówka noclegowa na budżetowy wyjazd.
Rezerwuj
Rezerwuj
Rezerwuj
Poszukaj innych noclegów w Trogirze

Jedno z ładniejszych miast Chorwacji - Trogir. Tętni życiem za dnia i nocą, ale na tyle przyjemne i kameralne, że nie przytłacza tak jak Split.

Trzeciego dnia wyruszamy w stronę Splitu, aby promem dotrzeć na pełną winkli, przepiękną wyspę Hvar. Wyspa Havr słynie z lawendowych pól i legendarnych dróg. Chociaż krążące o nich legendy są już prawie tylko legendami. :))) Warto zatrzymać się na chwilę w Starim Gradzie. Więcej o tym założonym przez Greków mieście przeczytacie TUTAJ. Droga powrotna wiedzie przez Sućuraj, Makarską i Omiš. Wszystkie dane dotyczące połączeń promowych znajdziecie TUTAJ. Dystans do przejechania: około 250 km.

Czwarty dzień to chyba to, na co wszyscy czekają z upragnieniem, czyli wjazd na kultowe Sveti Jure. Więcej o parku Biokovo przeczytacie w naszej relacji TUTAJ. Nie będziemy się tutaj rozpisywać, bo już o tym pisaliśmy, ale wrażenia - MEGA! Warto też zahaczyć o piracki zamek w miejscowości Omiš.

Chorwacja motocyklem

Dzień piąty jest przeznaczony głównie na zwiedzanie zabytkowych miast dookoła Trogiru: Szybenika, Splitu. O ile Szybenik nas zauroczył, to Split przytłoczył. Może było po prostu za gorąco, a my w strojach na moto. Może było za dużo ludzi. Na pewno jest piękny, trzeba mu to przyznać, ale jak dla nas za bardzo zatłoczony i głośny. Ogólnie dzień piąty przeznaczyliśmy na relaks i odpoczynek, bo czasami trzeba. Można podjechać na plażę, których jest wszędzie masa lub tez do wodospadu Krka. :)))

Coś dla fanów Gry o Tron. Szybenik pojawił się w serialu jako Braavos, a kilka scen zostało nakręconych w twierdzy św. Jana oraz przed katedrą św. Jakuba.

Dalej ruszamy wzdłuż wybrzeża, Magistralą Adriatycką poprzez Zadar i kosmiczną wyspę Pag do miejscowości Senj. O wyspie Pag pisaliśmy już niejednokrotnie. Zawsze ją polecamy, bo dla nas to numer jeden wyjazdu. O dziwo, nie Sv. Jure! :))) Naszą relację wraz z cennikiem kursujących tam promów znajdziecie TUTAJ

WYBRANE PRZEZ NAS NOCLEGI W SENJ

Apartment Niko
Apartments Valiža
Rooms Verda
Przytulny apartament w spokojnym i zacisznym miejscu z widokiem na miasto. Przesympatyczni gospodarze. Do tego bardzo dobra cena... Czego chcieć więcej?Komfortowy apartament w samym centrum miasta z widokiem na port. Dobra cena, choć wieczorami słychać życie nocne Senj 🙂Piękny, przestronny apartament z tarasem i widokiem na zachód słońca nad morzem. Idealny dla dwóch osób i do tego w bardzo dobrej cenie.
Rezerwuj
Rezerwuj
Rezerwuj
Poszukaj innych noclegów w Senj

W ten dzień kierujemy się poprzez Rijekę i półwysep Istria do włoskiego Triestu. Same widoki podczas drogi są przepiękne, to podobno jeden z ładniejszych odcinków Magistrali Adriatyckiej. Warto po drodze poświęcić troszkę czasu na zwiedzanie Puli, Rovinj czy Novigradu, a spacer po Trieście zostawić sobie na wieczór.

WYBRANE PRZEZ NA NOCLEGI W TRIEŚCIE

Residence Bonomo
B&B Hotel Trieste
B&B Guerrero
Oddalony o około 2 kilometry od centrum miasta zaciszny hotelik z prywatnym parkingiem. Jak na włoskie warunki cena dość umiarkowana.W pięknej kamienicy, 10 minut spacerkiem od Piazza Unità D'Italia znajdziecie jeden z ładniejszych hoteli w Trieście. Świetna lokalizacja podnosi niestety troszkę cenę, jednak wierzcie nam - warto.Pensjonat blisko centrum Triestu oferujący noclegi w bardzo umiarkowanych jak na włoskie warunki cenach. Czysto i schludnie, choć dużym minusem jest brak zamkniętego parkingu.
Rezerwuj
Rezerwuj
Rezerwuj
Poszukaj innych noclegów w Trieście

Powoli kierujemy się w drogę powrotną do Polski, można ją zrobić na raz lub w dwa dni. Dokładnie jak w pierwszy dzień naszej wyprawy z noclegiem w okolicy Wiednia. 🙂

Living in the heart of Vienna
Best Western Plus Amedia
HeyMi Apartments Opernring
Świetny wystrój, super lokalizacja i tani jak na Wiedeń. Niestety to opcja jedynie dla pary. Koszt od ok. 200 PLN za 2 osoby.Możliwość zarezerwowania większej ilości noclegów. Koszt od ok. 270 PLN za 2 osoby.Klimatyczny apartament blisko centrum. Idealny dla osób, które lubią poczuć trochę luksusu. Koszt od ok. 420 PLN za cały apartament.
Sprawdź
Sprawdź
Sprawdź

Przeczytaj też:

Loading…

Dodaj komentarz

Więcej w Chorwacja, Croatia, plan podróży, wyprawa dzień po dniu
Chorwacja motocyklem
Chorwacja motocyklem – najpiękniejsze trasy od plaż Adriatyku po góry Dynarskie

Zamknij