Assistance motocykla – porównanie ofert

Posted by

Przezorny zawsze ubezpieczony

OC wiadomo, mieć trzeba. Czy warto myśleć o czymś takim jak ubezpieczenie assistance motocykla na czas naszych wycieczek? Jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony. Nigdy nie wiadomo, co może się przytrafić. Z jednymi awariami jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, z innymi trzeba poszukać fachowca. Wiele osób pytało nas, z jakiego assistance korzystamy w czasie naszych podróży, stąd pomysł na ten artykuł, w którym postaramy się przybliżyć i porównać dla Was kilka najpopularniejszych w Polsce ubezpieczeń tego typu.

Po co assistance motocykla?

Większość z nas, my także to robiliśmy, bagatelizuje dodatkowe ubezpieczenia, wychodząc z założenia, że wypadki chodzą po ludziach, ale nie po mnie. 🙂 Do pierwszego razu. Wtedy okazuje się, że koszty ewentualnych napraw za granicą są często absurdalne. Za holowanie, nawet do najbliższego serwisu, diagnostykę czy też samą naprawę możemy zapłacić wielokrotnie więcej niż kosztowałoby nas to w Polsce. Nie wspominając już o dodatkowych kosztach związanych z koniecznością przedłużenia pobytu.

assistance motocykla

Assistance motocykla – jak to wygląda w Polsce?

Niestety cały czas oferty ubezpieczycieli w przeważającej większości nie są skierowane do motocyklistów, lecz do właścicieli czterech kółek. Trzeba dokładnie czytać OWU w każdym przypadku, bo nagle w czasie awarii dowiadujemy się na przykład, że samochód zastępczy przysługuje tylko podczas podróżowania samochodem, a nie motocyklem. Pamiętajcie też, że bardzo często cena, jak i nawet sama możliwość ubezpieczenia, jest zależna od wieku naszego motocykla.

W wielu przypadkach ubezpieczyciele dodają assistance do wykupowanego u nich OC. Jednak w zdecydowanej większości są to bardzo okrojone pakiety, które w zasadzie są nieprzystosowane do zagranicznych wyjazdów.

Zestawienie assistance na motocykl

Początkowo chcieliśmy w sposób najprostszy przedstawić wszystkie oferty w tabeli, jednak okazało się, że jest tyle wykluczeń, niuansów, które są tak naprawdę najważniejsze, dlatego niestety – pozostała ściana tekstu. 🙂 Do porównania braliśmy najbardziej rozbudowane pakiety i tym samym też najdroższe. W tabelach, które znajdziecie niżej, zestawiliśmy również tańszą ofertę każdego z ubezpieczycieli. Niestety nie otrzymaliśmy jeszcze ofert cenowych od firm ubezpieczeniowych, więc nie wszystkie ceny są podane. Będziemy uzupełniali to na bieżąco.

LINK 4

Na początek trzeba zaznaczyć, że assistance w Link4 można zakupić jedynie wraz z polisą OC. Taką informację otrzymaliśmy na infolinii. Ubezpieczenie, wykupowane na okres 1 roku, dostępne jest w 3 wariantach różniących się zakresem oferowanej pomocy:

 • Auto Assistance
 • Auto Assistance Plus
 • Auto Assistance Komfort

Najdroższy pakiet Auto Assistance Komfort obowiązuje na terenie Polski i wyznaczonych w OWU krajach Europy. Holowanie w razie awarii lub wypadku w naszym kraju jest bez limitu kilometrów, w Europie limit ten wynosi 1200 km. W przypadku, kiedy zdarzeniem jest wypadek/awaria (rozumiana jako unieruchomienie pojazdu) Link4 zorganizuje nam pomoc tylko dwa razy w przeciągu całego okresu ubezpieczenia. Przysługuje nam jedno z trzech świadczeń:

 • Pojazd zastępczy (z zastrzeżeniem, że można skorzystać z tego świadczenia tylko raz w przeciągu całego okresu ubezpieczania).
 • Załatwienie noclegu na czas naprawy (maksymalnie 2 dni).
 • Organizacja powrotu osób ubezpieczonych do miejsca zamieszkania na terytorium Polski.

Wynajem samochodu zastępczego w czasie wypadku/awarii nie łączy się z zapewnieniem noclegu oraz transportu kierowcy i pasażerów. Jak to wygląda w praktyce?  Jeżeli będziemy chcieli w ramach assistance, dostać samochód na czas naprawy naszej maszyny, Link4 nie załatwi już noclegu czy też dowiezienia nas do domu w przypadku, kiedy czas naprawy się przedłuży. Taka forma wybierania rodzaju świadczeń w ramach assistance to normalna praktyka większości ubezpieczalni.

I jeszcze jedna uwaga na koniec, minimalna odległość zdarzenia od miejsca zamieszkania ubezpieczającego to 20 km, czyli wszystko, co zdarzy się bliżej nie jest objęte ochroną.

Przejdź do strony Link4

ALLIANZ

Ubezpieczenie stworzone stricte dla posiadaczy jednośladów. Zawierane jest na okres sezonu motocyklowego – od początku marca do końca października.

Limit holowania wynosi 100 km. W przypadku awarii/wypadku przysługuje nam jedno z trzech świadczeń do wyboru:

 • Pojazd zastępczy.
 • Załatwienie noclegu na czas naprawy (maksymalnie 2 dni).
 • Organizacja powrotu osób ubezpieczonych do miejsca zamieszkania na terytorium Polski.

Czyli mamy podobną sytuację jak w LINK4. Chcemy samochód zastępczy, ale wtedy organizujemy sobie sami nocleg albo powrót do domu.

Przejdź do strony Allianz

GOTHAER

Ubezpieczenie Auto Assistance Plus podzielone jest na 2 wersje:

 • Standard
 • Lux

W każdej z tych wersji istnieją 3 warianty ubezpieczenia:

 • Polska – obejmujący obszar naszego kraju, ubezpieczenie na okres 1 roku.
 • Europa – obejmujący zarówno Polskę jak i kraje europejskie z wykluczeniami w OWU, ubezpieczenie na okres 1 roku. Tutaj koniecznie musicie zapoznać się z OWU, bo np. assistance obowiązuje w Chorwacji, ale nie na chorwackich wyspach. Co może okazać się dużym zaskoczeniem, jeśli coś się nam przydarzy na lubianej przez motocyklistów wyspie Hvar.
 • Krótkoterminowy – obejmujący taki sam obszar jak wariant Europa, jednak z opcją ubezpieczenia tylko na czas podróży.

W przypadku wersji Lux, jeżeli chodzi o holowanie, to na terenie Polski nie ma limitu kilometrów, poza granicami limity te wynoszą 1100 km dla pojazdów w wieku do 12 lat i 700 km dla pojazdów starszych. W przypadku awarii/wypadku, kiedy stwierdzimy, że awarii nie da się usunąć na miejscu, możemy wybrać jedną z trzech opcji:

 • Holowanie do warsztatu w obrębie 100 km od miejsca zdarzenia, a następnie oczekiwanie na zakończenie naprawy w wynajętym przez ubezpieczyciela hotelu.
 • Holowanie oraz powrót osób ubezpieczonych do miejsca zamieszkania (w ramach dostępnego limitu kilometrów).
 • Wynajem pojazdu zastępczego na okres podany w warunkach umowy (dla wersji LUX jest to 7 dób).

Minimalna odległość zdarzenia od miejsca zamieszkania określona jest w wersji LUX tylko dla wariantu krótkoterminowego i wynosi 50 km.

Przejdź do strony Gothaer

WARTA

Umowę ubezpieczenia można zawrzeć w jednym spośród następujących wariantów:

 • Standard
 • Złoty
 • Złoty+
 • Platynowy
 • Krótkoterminowy Podróżnik 15 (15-dniowy okres ubezpieczenia)

Oprócz wariantu Standard, który obowiązuje tylko na terenie Polski, pozostałe warianty obejmują także pozostałe kraje europejskie (Rosja i Turcja w europejskich częściach ich terytoriów), a także Maroko, Tunezję i Izrael. No i tutaj Maroko było dla nas zdziwieniem, bo nawet nie pomyślelibyśmy, że nasze ubezpieczenie nie obejmuje państwa, do którego chcemy się wybrać w najbliższym czasie. 🙂 Umowy w prawie wszystkich wariantach, z wyjątkiem Podróżnik 15, zawierane są na okres jednego roku. 

Dla wariantu Platynowego na terenie Polski limitów kilometrów nie ma, natomiast za granicą naszego kraju wynoszą one 1200 km, należy jednak mieć na uwadze to, że wariant Platynowy można wykupić tylko dla motocykli młodszych niż 10 lat. Holowanie, niezależnie od pakietu, jest rozumiane jako czynność jednorazowa, a więc z góry musimy określić, czy chcemy holować do najbliższego warsztatu, czy też do miejsca zamieszkania. Tutaj także mamy do wyboru:

 • Holowanie oraz nocleg w oczekiwaniu na naprawę.
 • Powrót do miejsca zamieszkania lub celu podróży.

Dodatkowo w przypadku awarii przysługuje nam samochód zastępczy, ale tylko dwa razy w trakcie całego okresu ubezpieczeniowego. Dla zdarzeń rozumianych przez OWU jako INNE (zgubienie kluczyków, rozładowanie się akumulatora) trzy razy w trakcie całego okresu ubezpieczeniowego.

Przejdź do strony Warta

AXA

Tutaj do wyboru mamy 3 wersje ubezpieczenia, dostępne na 7, 15, 30 dni oraz na rok:

 • Ekonomiczny 
 • Standardowy
 • Premium

W każdej z tych wersji istnieją 2 warianty ubezpieczenia:

 • Polska – obejmujący obszar naszego kraju.
 • Europa – obejmujący zarówno Polskę jak i kraje europejskie z wykluczeniami w OWU, między innymi kraje byłego ZSRR, w wyjątkiem Łotwy, Litwy i Estonii.

Holowanie po zdarzeniu zależne jest od tego, co nam się przytrafiło. W przypadku awarii limit w wariancie Premium wynosi 250 km, kiedy mieliśmy wypadek limit ten wynosi 350 km. Należy pamiętać, że w czasie okresu obowiązywania umowy przysługują nam tylko dwa tego typu świadczenia za granicą. Zdarzenia w Polsce nie mają tego typu limitów.

Ważne jest, że AXA stosuje ograniczenia ilościowe do oferowanych świadczeń (nocleg, holowanie, transport):

 • Ekonomiczny – każde ze świadczeń oferowanych w ramach ubezpieczenia można wykorzystać tylko raz.
 • Standardowy – każde ze świadczeń oferowanych w ramach ubezpieczenia można wykorzystać 2 razy. Wyjątek jest samochód zastępczy. Tutaj przysługuje nam tylko raz.
 • Premium – każde ze świadczeń oferowanych w ramach ubezpieczenia można wykorzystać 2 razy. Wyjątek jest samochód zastępczy. Tutaj przysługuje nam tylko raz.

Minimalna odległość zdarzenia od miejsca zamieszkania ubezpieczającego to 25 km, czyli wszystko co zdarzy się bliżej nie jest objęte ochroną.

Przejdź do strony Axa

PZU

Nasz rodzimy potentat oferuje 3 rodzaje ubezpieczeń:

 • PWD Super z AC lub OC (dostępne przy jednoczesnym wykupieniu ubezpieczenia OC lub AC)
 • PWD Super PL
 • PWD Super PL + EU

Dwa ostatnie różnią się od siebie zasięgiem terytorialnym, pierwszy obejmuje tylko obszar Polski, drugi także Europę (z wyłączeniem Mołdawii i Rosji), a także Algierię, Maroko, Izrael i Tunezję.

Standardowy limit holowania unieruchomionego pojazdu wynosi 150 km. Istnieje opcja zwiększenia limitu, jednak dotyczy ona tylko samochodów, nie motocykli.

Dodatkowo PZU zastrzega sobie, wzajemne wykluczanie się świadczeń. Jeżeli zapewnią nam w przypadku awarii/wypadku przewóz do domu lub celu podróży, automatycznie odpadają świadczenia związane z zapewnieniem noclegu i auta zastępczego. Aczkolwiek, jeżeli chodzi o to ostatnie, czyli auto zastępcze, jak dowiedział się nasz znajomy w czasie ostatniego wypadu do Chorwacji, nie przysługuje one motocyklistom, a jedynie kierowcom czterech kółek.

Przejdź do strony PZU

assistance motocykla

Zestawienie ofert

W tabelach poniżej znajdziecie zestawienie ofert przy najwyższych, dostępnych pakietach oraz przy najniższych dostępnych na Europę. Staraliśmy się zaznaczyć najważniejsze cechy czy różnice pomiędzy konkretnymi ubezpieczeniami, mimo to, polecamy zawsze przeczytanie OWU. Załączyliśmy we wszystkich opcjach aktualne OWU na rok 2018.

NAJDROŻSZE DOSTĘPNE PAKIETY

 Link4AllianzGoethaerWartaAXAPZU
Aktualne OWU na dzień 16.06.2018
Naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia
Holowanie - awaria1200 km100 km1100 km1200 km250 km150 km
Holowanie - wypadek1200 km100 km1100 km1200 km350 km150 km
Parking5 dób3 doby3 doby3 doby3 doby3 doby
Pojazd zastępczy5 dób3 doby7 dób5 dób3 doby
Nocleg5 dób2 doby3 doby5 dób3 doby3 doby
Transport kierowcy i pasażera
CenaCzekamy213 PLNok. 850 PLNCzekamyCzekamyok. 200 PLN

NAJTAŃSZE PAKIETY DOSTĘPNE NA EUROPĘ

 Link4AllianzGoethaerWartaAXAPZU
Aktualne OWU na dzień 16.06.2018
Naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia
Holowanie - awaria200 km100 km100 km200 km100 km150 km
Holowanie - wypadek200 km100 km100 km200 km100 km150 km
Parking2 doby3 doby3 doby2 doby3 doby
Pojazd zastępczy3 doby3 doby
Nocleg1 doba2 doby3 doby2 doby3 doby
Transport kierowcy i pasażera
CenaCzekamy213 PLNCzekamyCzekamyCzekamyok. 200 PLN

Zdajmy sobie sprawę, że na pewno nie zamieściliśmy tutaj wszystkich firm, które proponują ubezpieczenie assistance motocykla. Wybraliśmy te, o których pisaliście na naszej grupie na FB. Sami od dłuższego czasu korzystamy z oferty Allianz, która mimo, że dość ograniczona, proponuje najwięcej usług w stosunku do ceny.

Macie jakieś swoje przejścia z assistance? Dajcie nam znać, z chęcią uzupełnimy wpis o Wasze doświadczenia i uwagi. Staramy się stworzyć jak najbardziej użyteczny poradnik dla motocyklistów, którzy, podobnie tak jak my, co roku zastanawiają się, które assistance wybrać. 🙂

assistance motocykla

Źródła zdjęć:

 1. https://skrulxwp04.wordpress.com
 2. http://wildgentle.blogspot.com

Przeczytaj też:

Loading…

Comments 10

 1. Super, że wszystko zostało zebrane w jednym wpisie, tak do kupy. A ubezpieczenia myślę, są ważne zawsze, nigdy nie wiadomo co się może stać, a później – tak jak już zostało napisane, koszty napraw bez tego, mogą być ogromne.

 2. Bardzo dobre zestawienie:) Chociaż myślę, że w przypadku ubezpieczenia assistance raczej nie powinniśmy interesować się ubezpieczeniami z niewielkim limitem holowania, jeśli w planach są jakieś dłuższe podróże. W razie czego – wynajem lawety na pewno będzie kosztował drożej 🙂

  Pozdrawiam,
  Jacek z https://mubi.pl/

 3. Właśnie dzwoniłem do link 4. Pani poinformowała mnie, że limit km jeśli chodzi o holowanie to 200km. Skąd w zestawieniu wzięła się informacja o 1200km? Robię skoro km rocznie po różnych zakątkach Europy i dystans 1200km to byłby już coś. Natomiast 200km nie robi zbyt dużego wrażenia.

  1. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych zmienia się co chwilę 🙁 To, co oferowali w zeszłym roku, w tym jest już niedostępne. Na to niestety nic nie poradzimy 🙁
   Postaram się w najbliższym czasie przebrnąć przez aktualne OWU opisywanych ubezpieczeń i uzupełnić dane we wpisie.

 4. Jedno co jest ciekawe jak ma się OC w PZU to można dokupić Assistance ale na rok a nie jak kiedyś proporcjonalnie do końca ubezpieczenia. Także dowiadywałem się i pozostało mi z zakupu z zeszłego roku do lipca 2019 na EU. Drugi co to zmienili że na Rosję nie ma, a było na część europejską.

  1. No niestety, ciężko jest robić zestawienie ubezpieczeń, bo OWU i tym samym warunki ubezpieczania zmieniają się jak w kalejdoskopie 🙁 Dlatego też najlepiej na bieżąco uzyskiwać aktualne dane od poszczególnych firm.

Dodaj komentarz

Więcej w poradniki, assistance
włochy
Włochy praktycznie, czyli, co warto wiedzieć!

Zamknij